Η ΑΕΛ έκανε ‘’ποδαρικό’’ στο νέο γήπεδο Λεμεσού με νίκη επί του Ολυμπιακού και έχει βλέψεις για 6-άδα

Η ΑΕΛ έκανε ποδαρικό στον νέο γήπεδο Λεμεσού αφού νίκησε με 2-0 τον Ολυμπιακό, για την 16η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Σε ένα ματς που δεν έφτασε ψηλά επίπεδα απόδοσης (μόλις 9 τελικές και από τις 2 ομάδες) οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το υπέρ τους σκορ και διαχειρίστηκαν καλά τον αγώνα, πραγματοποιώντας μια καλή εμφάνιση, τόσο ανασταλτικά, όσο και επιθετικά

Ο «Τακτακαλάς» έβγαλε αντίδραση και έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, όμως η δυστοκία του σε συνδυασμό με την πολύ καλή εμφάνιση του Μούριελ, δεν του επέτρεψαν να φέρει στα ίσα την αναμέτρηση.

Το σκορ άνοιξε ο Παπαφώτης με κεφαλιά στο 28’ λεπτό και το διπλασίασε ο Μπεραχίνο στο 89’ λεπτό.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι «Λέοντες» παρέμειναν στην 8η θέση με 21 βαθμούς και η ομάδα της Λευκωσίας στην προτελευταία με 9 βαθμούς.

Στην επόμενη (17η) αγωνιστική, η ΑΕΛ φιλοξενείται την Τρίτη (03/01, 19:00), στο «Γλαύκος Κληρίδης» από την Δόξα και ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τον ΑΠΟΕΛ την ίδια μέρα (03/01, 19:00), ως τυπικά φιλοξενούμενος στο ΓΣΠ.