Η Πάφος F. C. πανάξια Κυπελλούχος Κύπρου 2024.

Λήξη του τελικού με την Πάφος F. C.  να στέφεται Κυπελλούχος για πρώτη φορά στην ιστορία της αφού νίκησε στο ΓΣΠ την Ομόνοια με 0-3. Σκορ το οποίο διαμορφώθηκε από το Α’ ημίχρονο.

Αυτό είναι το 1ο τρόπαιο στην ιστορία της ομάδας της Παφου.

Μετά τον ΑΠΟΠ Κινύρας Πέγειας που ήταν η πρώτη ομάδα από την επαρχία Πάφου που κατέκτησε τρόπαιο (νίκησε την ΑΕΛ στον τελικό Κυπέλλου το 2009 με 2-0), σήμερα η Πάφος F.C. έγινε η 2η ομάδα από την επαρχία Πάφου που κατακτά το Κύπελλο και μάλιστα όπως την ομάδα της Πέγειας στην πρώτη της παρουσία σε τελικό.

Με το τελικό σφύριγμα του Σέρβου διαιτητή οι  οπαδοί της έστησαν τρελλο πάρτι στις κερκίδες μαζί με τους ποδοσφαιριστές της ομάδας τους στον αγωνιστικό χώρο όπου και αποθεώθηκαν σε λίγο η απονομή του Κυπέλλου.

Τα γκολ:

Το 0-1 πέτυχε στο 7′ λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Tankovic που υποδείχθηκε μέσω VAR.

Το 0-2 σημείωσε στο 37′ λεπτό ο Dragomir.

Στο 40′ λεπτό ο Pepe ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 0-3.

Με την κατάκτηση του τροπαίου η ομάδα της Πάφος F.C.  εξασφάλισε συμμετοχή στο Europa League. Αυτή θα είναι η πρώτη συμμετοχή της ομάδας σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση.