Με καρδιά χιλίων λεόντων ο Παναθηναϊκός άλωσε μέσα στη Μαδρίτη την Ρεάλ (στιγμιότυπα)

Με τεράστια ψυχικά αποθέματα ο Παναθηναϊκός άλωσε το WiZink Center στην Μαδρίτη την Ρεάλ!

Μία αρνητική παράδοση έντεκα ετών «έσπασε» με εμφατικό τρόπο στο «WiZink Center» ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός! Οι «πράσινοι» χαμογέλασαν μετά από δώδεκα διαδοχικές ήττες στη Μαδρίτη (τελευταία νίκη είχε έρθει στις 21/3/2013), κάμπτοντας την αντίσταση της πρωτοπόρου Ρεάλ με 97-86, για την 27η αγωνιστική της Euroleague.

Με το τεράστιο «διπλό» το «τριφύλλι» βελτίωσε το ρεκόρ του σε 17-10 και παρέμεινε στην τρίτη θέση, κάνοντας ακόμη ένα βήμα για την εξασφάλιση του πλεονεκτήματος της έδρας στα πλέι οφ. Στον αντίποδα, οι Ισπανοί υπέστησαν την πέμπτη ήττα τους.

Ενα σερί 8-0 της Ρεάλ έδωσε τέλος στο γρήγορο προβάδισμα του Παναθηναϊκού (8-4 στο 4’), ενώ με τους Γιαμπουσέλε – Αμπάλντε και Καμπάτσο να ηγούνται σε εκτέλεση και δημιουργία, αντίστοιχα, οι Ισπανοί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (24-18).

Με την είσοδο του Σλούκα στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός βρήκε δημιουργία στην επίθεση στη δεύτερη περίοδο, τη στιγμή που ο Ερνανγκόμεθ «έδεσε» την άμυνα του Παναθηναϊκού, η οποία υποχρέωσε τους πρωταθλητές Ευρώπης σε 13 λάθη και οι «πράσινοι», κυριαρχώντας στο παρκέ, απάντησαν με επιμέρους σκορ 27-12, παίρνοντας τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +9 (36-45). Καταλυτική η παρουσία του Λεσόρ στην επίθεση, με τον Γάλλο σέντερ να επιδίδεται σε διαδοχικά καρφώματα και να φτάνει στους 13 πόντους.

Η Ρεάλ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους «πράσινους» στην επιστροφή της στο παρκέ στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 14-5, προσπέρασε με 52-50 στο 24’. Ωστόσο, οι Ναν και Λεσόν συνέχισαν να αποτελούν «πονοκέφαλο» των Ισπανών στην άμυνα, κρατώντας τον Παναθηναϊκό σε θέση ισχύος μέχρι το 30’ (61-67).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης συνέχισαν να πιέζουν και στο 33’ πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (68-69), ενώ με τον Μούσα να έχει πάρει φωτιά παρέμειναν σε απειλητική θέση μέχρι το 35’ (72-73).

Ενα τρίποντο του Σλούκα, όμως, και 2/2 βολές του ξεκλείδωσαν τους «πράσινους» στην επίθεση (74-80 στο 36’), ενώ με νέο τρίποντο του Ελληνα γκαρντ το «τριφύλλι» ξέφυγε με +9 στο 37’ (74-83).

Με τον Ναν στον πάγκο με πέντε φάουλ στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, ο Ταβάρες μείωσε σε 80-85, αλλά στο 38’ ο Γκριγκόνις «εκτέλεσε» από τα 6,75 για το 80-88, το οποίο ουσιαστικά «κλείδωσε» το «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 36-45, 61-67, 86-97.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Τσους Ματέο): Κοζέρ 13 (3 τρ.), Αμπάλντε 6, Καμπάσο 9 (1), Χεζόνια 12 (1), Ροντρίγκεθ 2, Ντεκ, Πουαριέ, Ταβάρες 10, Γιουλ, Γιαμπουσέλε 18 (1), Μούσα 16 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Μπαλτσρόφσκι 2, Σλούκας 16 (3), Παπαπέτρου 7 (1), Γκραντ 4 , Ναν 17 (3), Λεσόρ 26, Γκριγκόνις 11 (3), Ερνανγκόμεθ 6, Μήτογλου 8.