Τεράστιο διπλό της Ομόνοιας επί του Άρη στο “αλφαμεγα” (στιγμιότυπα)

Τέλος αγώνα στο “αλφαμεγα” όπου η Ομόνοια πήρε ένα τεράστιο διπλό με σκορ 1-2 επί του Άρη, στο ντεμπόυτο του Γιάννη Αναστασίου στον πάγκο του ”Τριφυλλιού”.

Η Ομόνοια έγινε η δεύτερη Κυπριακή ομάδα που κερδίζει τον Άρη στο “αλφαμεγα” μετά τον Απόλλωνα.

Η Ομόνοια προηγήθηκε με 0-1 μετά από εύστοχο κτυπημα πέναλτι του Bezus στο 29′ λεπτό.

Το πέναλτι δόθηκε μετά από υπόδειξη του VAR σε χέρι από κοντινή απόσταση του Yago μετά από κεφαλιά του

Να σημειωθεί ότι 4′ λεπτά προηγουμένως ο Άρης πέτυχε γκολ με το Κακοριν το οποίο ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR ως offside τον  Gomis στην αρχή της φάσης και κλήση του διαιτητή για να αποφανθεί αν επειρεαζε την φάση. Ο Μενέλαος Αντωνίου έκρινε ότι επειρεαζε την φάση.

Στο 35′ λεπτό σε μια αντεπίθεση της Ομόνοιας ο Semedo με διπλή δική του προσπάθεια πέτυχε το 0-2.

Ο Άρης αντέδρασε και επεδίωξε έντονα τη μείωση του σκορ πριν την λήξη του Α’ ημιχρόνου και τα κατάφερε στο 45’+4′ με τον Gomis.

Το 1-2 ήταν και το σκορ του Α’ ημιχρόνου.

Στο Β’ ημίχρονο ο Άρης πίεσε έφτιαξε ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να πετύχει ένα γκολ.

Να σημειωθεί ότι ο Άρης πέτυχε γκολ στο 66′ λεπτό με τον Gomis που ακυρώθηκε με παρέμβαση του VAR αφού ο σκόρερ ήταν οριακά offside.

Το 1-2 υπέρ της Ομόνοιας ήταν και το τελικό σκορ.