”Τρελλά΄΄ πραγματα στην ”ΑΕΚ Αρενα΄΄ με δέκα γκολ χωρίς νικητή (στιγμιότυπα)

Απίστευτο παιχνίδι στην «Αρένα» με την ΑΕΚ και τον Εθνικό να έρχονται ισόπαλοι 5-5 (!) με τον Σολ να πετυχαίνει τέσσερα γκολ και τον Μάριο Ηλία τρία!

Ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι μέσω VAR και στο 4ο λεπτό ο Μάριος Ηλία ευστοχος άνοιξε το σκορ.

Στο 6ο λεπτό και πάλι ο Μάριος Ηλία έκανε το 0-2.

Ο Εθνικός στην συνέχεια είχε μερικές προϋποθέσεις και για 3ο γκολ, με τον Λομοτέι στο 15’ να απειλεί με κεφαλιά – δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 16′ λεπτό ο Φαράζ έκανε την σέντρα και ο Σολ με κεφαλιά από κοντά μείωσε σε 1-2.

Στο 22′ λεπτό ο Μάριος Ηλία από εκτελεστής έγινε δημιουργός και έδωσε έτοιμο γκολ στον Λίπσκι για το 1-3!

Στο 27’  λεπτό ο Φραν Σολ έκανε το 2-3 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που ήρθε μετά από χέρι του Ντε Ιριόντο, ενώ μετά από 3 λεπτά ο Τρισκόφσκι με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σάντσες έκανε το 3-3!

Στο 44’ λεπτό ο Μάριος Ηλία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ πάνω στον Μάμα.

Στο 45’ λεπτό ο Σολ έκανε χατ τρικ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Φαράζ και έκανε το 4-3!

Στο 45+4 ο Ηλία έκανε και αυτός χατ τρικ με κοντινό πλασέ μετά από πάσα του Πεχλιβάνη σημειώνοντας το 4-4

Στο 47’ λεπτό ο Γκιούρσκο έκανε το σουτ με τον τερματοφύλακα να αποκρούει σε κόρνερ, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής αστόχησε 3 λεπτά μετά.

Στο 58’ λεπτό ο Λέδες έπιασε από απόσταση ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 73′ λεπτό ο Φραν Σολ πέτυχε το 4ο του γκολ με όμορφο σουτ εντός περιοχής και έβαλε μπροστά την ΑΕΚ με 5-4!

Στο 87’ λεπτό ο Λομοτέι έκανε το 5-5 μετά από πλασέ από εκτέλεση άουτ.

Στο 90′ λεπτό ο Γκαρσία με πλασέ έκανε το 6-5, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Ολτρα): Πίριτς, Σάντσες, Τόμοβιτς (46’ Μιλίτσεβιτς), Ρομπέρζ, Γκαρσία, Μάμας (55’ Λέντες), Πονς, Φαράζ (85’ Καπτούμ), Γκιούρτσο (66’ Γκάμα), Τρισκόφσκι (85’ Κάσας), Σολ.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Ανχελ Λόπεθ): Μάρκοβιτς, Ακσεντίεβιτς, Περατικός, Φιάκας, Ντράζιτς (62’ Nτράζιτς), Ιριόντο, Λίπσκι (51’ Σπιρόφσκι), Λομοτέι, Καμπρέρα, Πεχλιβάνης (51’ Ριστέφσκι), Μ. Ηλία (66’ Ιωάννου).