“Φιλική” νίκη του ΑΠΟΛΛΩΝΑ επί της ΠΑΦΟΣ F.C. στο ντεμπούτο του Valbuena

Μετα από ενα πολύ καλό αγώνα σε σχέση με την εποχή και τη ζέστη ο ΑΠΟΛΛΩΝ νίκησε την ΠΑΦΟΣ F.C. με 2-1.

Στο Α’ ημίχρονο η ομάδα της Πάφου είχε καλύτερα πατήματα όμως δεν απείλησε ιδιαίτερα την ομάδα του ΑΠΟΛΛΩΝΑ.

Οι Λεμεσιανοι είχαν επίσης τις δικές τους καλές στιγμές όμως ούτε αυτοί με την σειρά τους απείλησαν ιδιαίτερα.

Το A’ ημίχρονο έληξε 0-0.

Στην επανάληψη ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ μπήκε πιο ορεξατος και στο 60′ λεπτό κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Palacios. Ο Donyoh ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε γράφοντας το 1-0.

Η επιθετικότητα των “Γαλάζιων” συνεχίστηκε και ο Donyoh και πάλι στο 64′ λεπτό με συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής πέτυχε το 2-0.

Η ΠΑΦΟΣ F.C. αντέδρασε και μείωσε σε 2-1 με ένα άπιαστο κεραυνό από 30 μέτρα του Kvida στο 72′ λεπτό.

Ο αγώνας παρά της πολλές αλλαγές συνέχισε να προσφέρει καλό θέαμα, όμως το αποτέλεσμα παρέμεινε αναλλοίωτο με το 2-1 υπέρ του ΑΠΟΛΛΩΝΑ.