ΑΚΡΙΤΑΣ Χλώρακας: Παλικαρίσιος βαθμός με 10 ποδοσφαιριστές για 80 λεπτά κόντρα στην ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Μετά τη νίκη στην πρεμιέρα κόντρα στην ΟΜΟΝΟΙΑ ο ΑΚΡΙΤΑΣ Χλώρακας απέσπασε ένα παλικαρίσιο βαθμό με 10 ποδοσφαιριστές από το 9’ λεπτό, κόντρα στην ΑΝΟΡΘΩΣΗ μέσα στο ΠΑΠ.

Ο ΑΚΡΙΤΑΣ προηγήθηκε 0-1 με τον Ραμίρες στο 48’ λεπτό, ο ίδιος όμως σημείωσε αυτογκόλ τρία λεπτά αργότερα στο 51’ λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ  1-1.

Ο ΑΚΡΙΤΑΣ μόλις στο 9’ λεπτό είδε τον Σαραβάνια να αποβάλλετε,  έκλεισε σωστά τους χώρους μπροστά στην εστία του και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Με τη σειρά της η «Κυρία» πίεσε και έφτιαξε ευκαιρίες για γκολ. Μάλιστα, στο 28ο λεπτό βρήκε το γκολ, όμως ακυρώθηκε από το VAR. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΚΡΙΤΑΣ  πήρε προβάδισμα, το οποίο όμως δεν κράτησε για πολύ, με την «Κυρία» να ισοφαρίζει άμεσα με το αυτογκόλ του Σαραβάνια. Στη συνέχεια της αναμέτρησης, όπως αναμενόταν, η Ανόρθωση πίεσε για το γκολ της νίκης δημιουργώντας μεγάλες ευκαιρίες. Να σημειώσουμε πως στο 70ο λεπτό ακυρώθηκε και δεύτερο γκολ για την ομάδα του Μίλανιτς.