ΑΠΟΕΛ: Τεράστια εκτός έδρας νίκη επί της ΑΕΛ και ισοβαθμεί στην κορυφή με τον ΚΕΡΑΥΝΟ

Στις νίκες επέστρεψε ο ΑΠΟΕΛ παίρνοντας την εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Payabl. EKA ΑΕΛ με 90-82 , στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, μετά από ένα παιχνίδι με συνεχόμενες ανατροπές. Κορυφαίος για τους «γαλαζοκίτρινους» της Λευκωσίας ο Travin Marquell Thibodeaux με 27 πόντους, 1 τρίποντο, 15 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Mετά τις εναλλαγές στο σκορ στα πρώτα λεπτά, τεσσερισήμισι λεπτά μετά την έναρξη η Payabl. EKA ΑΕΛ πήρε προβάδισμα έξι πόντων (14-8) μετά το λέι απ του Hebderson. Ακολούθησε σερί οκτώ πόντων για τον ΑΠΟΕΛ που στο 6′ μπήκε μπροστά μετά τις βολές του Σιμιτζή (14-16). Το τρίποντο του Averette δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έκανε το 19-18, για να κλείσει η περίοδος με νέο σερί οκτώ πόντων από τους φιλοξενούμενους που έκλεισε με το δίποντο του Γιανναρά (19-26).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κουμής πέτυχε το πρώτο καλάθι (19-28), με τους γηπεδούχους στο 15′ με το λέι απ του Buchanan να μπαίνουν εκ νέου μπροστά (35-34), ενώ το τρίποντο του ίδιου στο 19′ έφερε τη διαφορά στους τέσσερις (44-40). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το καλάθι του Carlbe (44-42).

Οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λεμεσού στο 25′ είχαν προβάδισμα έξι πόντων (55-49) μετά το δίποντο του Buchanan, με τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει κεφάλι στο σκορ στο 27′ με το καλάθι του Carlbe (55-57). Στο 19′ με το λέι απ του Γιανναρά το σκορ ήταν ισόπαλο 63-63, με την ΑΕΛ να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Pigram και τρεις βολές του Buchanan (69-63).

Το συγκρότημα της Λευκωσίας μπήκε δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με σερί 14 πόντων και στο 35′ ο Σιμιτζής με δίποντο άνοιξε τη διαφορά στους οκτώ πόντους (69-77). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους τέσσερις (75-79) με το λέι απ του Pigram δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος, με τον ΑΠΟΕΛ να καταφέρνει να κρατήσει το προβάδισμά του και να παίρνει στο τέλος με σκορ 90-82 το 12ο ροζ φύλλο του στη σεζόν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  19-26, 44-42, 69-63, 82-90