ΑΠΟΛΛΩΝ: Πήρε την ουσία με rotation και αυτό είναι που μετρά

Οι περσινοί Πρωταθλητές πήραν το τρίποντο που ήθελαν στην πρεμιέρα κόντρα στην ΕΝΠ που έδειξε πάρα πολύ καλά στοιχεία.

Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ δεν ξεκίνησε καλά όμως έλεγχε τον αγώνα. Στο 21’ λεπτό οι Παραλιμνίτες πέτυχαν γκολ με τον Ρουσιά όμως το γκολ δεν μέτρησε με ορθή παρέμβαση από το VAR αφού το χέρι του Κύπριου επιθετικού είχε ‘’συμμετοχή’’ στο να επιτευχθεί το γκολ, αφού ο κανονισμός δεν εξετάζει πρόθεση η αφύσικη θέση, αλλά απλά αν σε επίτευξη γκολ για οποιοδήποτε λόγο η μπάλα βρήκε στο χέρι του σκόρερ.

Οι Γαλάζιοι ευτύχισαν να προηγηθούν με  1-0 λίγα λεπτά μετά το ακυρωθέν γκολ της Ένωσης στο 23’ με τον Henty γίνεται ο πρώτος παίκτης των Λεμεσιανων που ανοίγει λογαριασμό στο φετινό σκοράρισμα.  Το 1-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι ‘’Βυσσινί’’   μπήκαν πιο απαιτητικοί στον αγωνιστικό χώρο όμως δεν απείλησαν ιδιαίτερα.

Στη συνέχεια ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ήλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και αφού δεν κατάφερε να πετύχει ένα 2ο γκολ που θα καθάριζε από νωρίς τη νίκη, έπρεπε να ήταν ιδιαίτερα προσεκτικός στο να μην επιτρέψει στην Ένωση να απειλήσει, επιτυγχάνοντας το αφού το τελικό σφύριγμα βρήκε τους ‘’Γαλάζιους’’ να πανηγυρίζουν το πρώτο φετινό τρίποντο.