Ενας τεράστιος ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ άλωσε το ”Γεώργιος Καραϊσκάκης”.

Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ του Ιβαν Γιοβάνοβιτς, πηγε εξαιρετικά διαβασμένος στο αιώνιο ντερμπι και με εξυπνη τακτική αλλά και με ευστοχία στις ευκαιρίες που βρήκε νίκησε για 2η φορά φέτος τον Πρωταθλητή ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ.

Χαρακτηριστικό είναι ότι ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ δεν έχασε την φετινή περίοδο από τον αιώνιο αντίπαλο. Στις 4 αναμετρήσεις οι ”ΠΡΑΣΙΝΟΙ” όπως προαναφέραμε μετρα 2 νίκες, και οι 2 στα Play Off. Με 1-0 στο ”Απόστολος Νικολαϊδης” και 1-2 σήμερα στο ”Γεώργιος Καραϊσκάκης”. Στην κανονική διάρκεια εφεραν στους 2 αγώνες λευκή ισοπαλία 0-0.

Σκόρερ για τον ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ ο Palacios στο 10ο λεπτό και Schenkeveld στο 54ο λεπτό. Για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ μείωσε ο Soares στο 71ο λεπτό.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Ιβαν Γιοβανοβιτς ανέβηκε στην 3η θέση με 58β. και απειλεί τον ΠΑΟΚ που βρίσκεται στην 2η θέση με 60β. Οι 2 τους εκτός από τον τελικό Κυπέλλου θα τα ”πουν” στην ΄΄Τούμπα” την τελευταία αγωνιστική του Πρωταθλήματος. Οι ”ΠΡΑΣΙΝΟΙ” φαίνεται εκτός απροόπτου να κλειδώνουν Ευρωπαϊκό εισιτήριο μετα από 5 χρόνια.