Εσπασε το αήττητο της ΕΝΠ εκτός ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ στο ντεμπούτο του Γιανναρά

Τέλος στην αήττητη πορεία της Giovani Ένωσης, έδωσε ο Απόλλωνας, καθώς στο παιχνίδι που έγινε στο Παραλίμνι, πήρε τη νίκη με 78-71.
Αυτή ήταν η τρίτη φετινή επιτυχία για την ομάδα της Λεμεσού, που είχε για κορυφαίο τον Μάικ Χόλντον που σημείωσε 22 πόντους (4/7 τρίποντα, 3/4 δίποντα και 4/4 βολές).
Δυναμικό ξεκίνημα για τον Απόλλωνα, που είχε συνεχώς το προβάδισμα κατά το πρώτο δεκάλεπτο, μετά το 6-6 στην αρχή. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στη συνέχεια με 8-16 και 11-18, αλλά και με 15-22, αλλά η Giovani Ένωση, στη λήξη του δεκαλέπτου, μείωσε σε 19-22.
Ο Απόλλωνας κράτησε σταθερά το προβάδισμα σε ολόκληρο το διάστημα του δεύτερου δεκαλέπτου, χάριν κυρίως στην καλή του άμυνα, αλλά και από τους πόντους που σημείωσε ο Χόλντον. Με το τέλος του ημιχρόνου, η ομάδα της Λεμεσού προηγήθηκε με 32-38.
Ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα του. Η τιμή του προβαδίσματος, ανέβηκε στους 18 πόντους (36-54) και με αυτήν τη διαφορά, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο και με το σκορ στο 44-62.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Ένωση προσπάθησε να πιέσει, αλλά ο Απόλλωνας κρατούσε ένα σταθερό προβάδισμα. Στο 36`, προηγήθηκε με 55-72. Όμως η Ένωση μείωσε σε 70-74 στο 39`, αλλά τελικά ο Απόλλωνας πήρε τη νίκη με 71-78.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 32-38, 44-62, 71-78.
Giovani Ένωση (Ζάκης Παπαδόπουλος): Άκουαχ 27 (3), Ντίκσον 28, Γεωργίου 2, Σολομού 7, Μπαγκέτ 2, Χαραλάμπους, Χατζηκώστας 5 (1), Πυρίλλης, Καραγιάννης.
Απόλλων (Παναγιώτης Γιανναράς): Κιγκ 8, Φίνκε 16 (2), Χόλτον 22 (4), Τομπάζος, Τσίτμαν 17, Ελευθερίου 3, Γεωργίου 2, Λοϊζίδης 8, Εύζωνας 2.