Η Νέα Σαλαμίνα σαν ‘’σίφουνας’’, απέκλεισε την ΑΕΚ με νίκη 4-0 στο ‘’Αμμόχωστος’’

Τεράστια πρόκριση της Νέας Σαλαμίνας επί της ΑΕΚ στο ”Αμμόχωστος Επιστροφή”

Αν και στον θεσμό του Κυπέλλου δεν υπάρχουν φαβορί, όταν έγινε η κλήρωση για την φάση των ‘’16’’ η ΑΕΚ είχε ‘’βαφτιστεί’’ έστω και ελαφρώς ως φαβορί κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα. Η γενική εικόνα της ομάδας της Λάρνακας δεν προδίκαζε το αποτέλεσμα της αναμέτρησης. Α όμως που επιβεβαιώθηκε η άποψη ότι στο Κύπελλο όλα μπορούν να συμβούν και η ομάδα της Αμμοχώστου προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου με το εκκωφαντικό 4-0 κόντρα στην ΑΕΚ.

Τα γκολ για τους «ερυθρόλευκους» ο Έρικ Μποτεάκ από το σημείο του πέναλτι στο 19’ λεπτό έγραψε το 1-0, ο Καρλίτος το 2-0 στο 52’ λεπτό  και Ντορεγκαράι στο 80’ και 90+3′ λεπτά πέτυχε το τελικό 4-0

Στα προημιτελικά βρίσκονται ήδη ΑΕΛ, Ολυμπιακός και Ομόνοια, ενώ τα άλλα τέσσερα ζευγάρια, είναι ΑΝΟΡΘΩΣΗ-ΕΝΩΣΗ, ΔΟΞΑ-ΕΘΝΙΚΟΣ Αχνας, ΠΑΦΟΣ F.C.-Ακρίτας Χλώρακας, και ΑΠΟΕΛ-ΑΡΗΣ.