Η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ στο ΓΣΠ (στιγμιότυπα)

Τέλος αγώνα στο ΓΣΠ όπου ΟΜΟΝΟΙΑ πέτυχε μεγάλη νίκη επί του  ΑΠΟΛΛΩΝΑ με 2-0.

Ο αγώνας ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια αφού στην πρώτη επίθεση της Ομόνοιας στο 35′ δευτερόλεπο ο Λοϊζου πέτυχε το 1-0 και το ΓΣΠ πήρε φωτιά από τους έξαλλους πανηγυρισμούς των οπαδών των “πράσινων”

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς όμως να απειλήσει.

Στο 23′ λεπτό καταλογίστηκε πέναλτι με παρέμβαση του VAR για τάκλιν του Ekpolo εντός περιοχής επί του Semedo.

Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Bezus, όμως ο Leeuwenburgh απέκρουσε και κράτησε ζωντανή την ομάδα του στον αγώνα

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες προσπάθησαν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα όμως καμία ομάδα δεν τα κατάφερε και το Α ημίχρονο έληξε με 1-0 υπέρ της Ομόνοιας.

Με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου οι”Γαλάζιοι” προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες για γκολ και να φέρουν τον αγώνα στα ίσα αλλά δεν απείλησαν.

Αντίθετα η Ομόνοια ήταν αυτή που πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Semedo στο 64′ λεπτό με δύσκολο σουτ από πλάγια νικώντας τον εξελθοντα Leeuwenburgh και ο φωτεινός πίνακας έγραψε 2-0 εν μέσω νέων έξαλλων πανηγυρισμων των οπαδών του “Τριφυλλιού”.

Ο αγώνας πλέον ήλθε στα μέτρα της Ομόνοιας και κρατούσε το υπέρ της σκορ.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε την Ομόνοια νικήτρια με 2-0.