Νέα νίκη της ΑΕΛ με τον Γιανέβσκι, που ανεβαίνει βαθμολογικά

Οι «Λέοντες» επικράτησαν εκτός έδρας με 1-2 της συμπολίτιδας  Καρμιώτισσας, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος.

Στο Α’ ημίχρονο, η ομάδα του Γιανέβσκι που έδειξε σημαντικά σημάδια βελτίωσης τόσο στο ανασταλτικό, όσο και στο επιθετικό κομμάτι, εκμεταλλευόμενη τα αμυντικά λάθη των γηπεδούχων κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με δύο γκολ. Το 0-1 πέτυχε ο Ντζάλμα στο 18’ λεπτό και ο Παπαφώτης στο 41’ λεπτό πέτυχε το 0-2, σκορ που έκλεισε το ημίχρονο.

Η ομάδα Χάτσκεβιτς μπήκε δυνατά στην επανάληψη, είχε την κατοχή και πίεζε για την ανατροπή, μειώνοντας το σκορ στο 69’ λεπτό, με τον Ντούμπια. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν την πίεση και κατάφεραν να  κρατήσουν το αποτέλεσμα, επιτυγχάνοντας έτσι 2η συνεχόμενη νίκη και ταυτόχρονα βαθμολογικό άλμα.