ΟΜΟΝΟΙΑ: Παλικαρίσια νίκη με ανατροπή επί της ΠΑΦΟΣ F.C. και φουλ για τελικό

Η ΟΜΟΝΟΙΑ επικράτησε της ΠΑΦΟΣ F.C. 3-1 με ανατροπή και θα βρίσκεται στον τελικό κυπέλλου για 2η συνεχόμενη χρονιά. Αντίπαλός των “Πρασίνων” θα είναι η ΑΕΛ που κέρδισε στον άλλο ημιτελικό τον Ολυμπιακό με 1-0 στο ”αλφαμέγα”.

Η ΠΑΦΟΣ F.C. μπήκε δυνατά στον αγωνα και άνοιξε το σκορ με τον Βαλακάρι στο 13’ λεπτό που πέτυχε το 0-1. Στη συνέχεια η ομάδα της Πάφου έχασε ευκαιρίες για να πετύχει το 0-2 όμως το γκολ δεν ήλθε.

Στη συνέχεια η ΟΜΟΝΟΙΑ αντέδρασε και ισοφάρισε σε 1-1 με τον Μιξ στο 34’ λεπτό. Το 1-1 ήταν και το σκορ του Α’ ημιχρόνου.

Στο Β’ ημίχρονο οι ”Πράσινοι” πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-1 με τονΚασάμα στο 80’ λεπτό. Το κερασάκι στην τούρτα πέτυχε ο Χαραλάμπους στο 90+5’ που άνεβασε το σκορ στο 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Μετά το τελικό σφύριγμα έξαλλοι ήταν οι πανηγυρισμοί των 17000+ οπαδών του ”Τριφυλλιού” που μαζί με τους ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο έστησαν τρελλό πάρτι.

Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα:

• 4′: Δυνατό σουτ από τον Χότσκο, έδιωξε δύσκολα ο Φαμπιάνο.
  • 13′: Ανοίγει το σκορ η Πάφος με πλασέ του Βαλακάρι.
  • 16′: Σουτ στην κίνηση από τον Μιξ, χτυπά σε αμυντικό και πάει κόρνερ.
  • 25′: Μελέ στην περιοχή της Πάφου, έγινε σουτ από τον Παναγιώτου με τη μπάλα να περνά έξω.
  • 29′: Σουτ με το αριστερό από τον Ζάιρο, έδιωξε με γροθιές ο Φαμπιάνο.
  • 34′: Γύρισμα του Καρίμ στον Μιξ ο οποίος με δυνατό σουτ κάνει το 1-1!
  • 45+2′: Σουτ εντός περιοχής από τον Βαλακάρι, απέκρουσε ο Φαμπιάνο.
  • 80′: Σουτ εκτός περιοχής από τον Κασάμα, κοντράρει και πάει στα δίκτυα!
  • 90′: Σουτ από τον Ναμέ, άουτ.
  • 90+3′: Πρόλαβε τον τερματοφύλακα και τσίμπησε τη μπάλα ο Χάμπος, μόλις έξω.
  • 90+5′: Aπομάκρυνση του αμυντικού χτυπά στον Χαραλάμπους και γίνεται το 3-1!

OMONOIA: Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Μάθιους, Γιούστε, Παναγιώτου, Μπασιρού, Μιξ (70’ Κασάμα), Λοΐζου (87’ Μίλετιτς), Ταχούρι-Σράντι (77’ Παπουλής), Ανσαριφάρντ (87’ Χαραλάμπους), Κακουλλής (70’ Μπεσεντίν).

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο (87’ Ναμέ), Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Αμπντουραχίμι (64’ T