Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ήταν φαβορί και το έδειξε στο γήπεδο παίρνοντας σημαντική νίκη κόντρα στον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ (video)

Τέλος αγώνα στο νέο γήπεδο Λεμεσού με τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ να κατακτά το τρίποντο μετά από μια πολύ καλή εμφάνιση.

Οι ”Γαλάζιοι” μπήκαν δυνατά και έδειξαν από την αρχή του αγώνα ότι θέλουν να κυριαρχήσουν και να κατακτήσουν το τρίποντο και τα κατάφεραν. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ προσπάθησε αλλά δεν είχε τις λύσεις για να σταματήσει τους ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

Παρόλο που οι “Γαλάζιοι” δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες στο Α’ ημίχρονο εν τούτοις δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ και με το 0-0 έληξε το ημίχρονο.

Με το “καλημέρα” του Β’ ημιχρόνου ο ΑΠΟΛΛΩΝ ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμο και ευτύχησε να προηγηθεί με  1-0 στο  46′ λεπτό με προβολή του Πιττα μετά από συρτή πάσα του Βα.

Το 2-0 πέτυχε ο στο 79′  λεπτό ο Σπολιαριτς με ένα γκολ ποίημα εκτός μεγάλης περιοχής στο “Γ” του Μωλ που έμεινε άγαλμα να παρακολουθεί την πορεία της μπάλας.

Στο 85′ λεπτό σε μία αδράνεια της άμυνας των “Γαλάζιων” ο Σλογκαρ τρύπωσε στην περιοχή και πέτυχε από κοντά το 2-1.

Στο 88′ λεπτό ο ΑΠΟΛΛΩΝ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ντιγκινι, όμως με παρέμβαση του VAR ακυρώθηκε αφού ο Γάλλος ήταν ελαφρώς σε θέση οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Το 2-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα που βρίσκει τους ”Γαλάζιους” για σήμερα στην 5η θέση με 35β.