‘’Παρέσυρε’’ και την ΟΜΟΝΟΙΑ η ΑΕΚ με νίκη 2-1 και απολαμβάνει την κορυφή

Η ΑΕΚ συνεχίζει την εκπληκτική της πορεία, αφού πέτυχε τεράστια νίκη επί της ΟΜΟΝΟΙΑΣ στην ‘’ΑΕΚ Αρένα και ‘’πάτησε’’  προς το παρόν κορυφή!

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ αφού ι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Λανγκ στο 22′ λεπτό. Όμως οι ‘’Κιτρινοπράσινοι’’ βρήκαν απάντηση σχεδόν αμέσως αφού ισοφάρισε σε 1-1 με τον Φαράζ  στο 31′ λεπτό.  Το 1-1 ήταν και το σκορ του Α’ ημιχρόνου.

Στο Β’ ημίχρονο οι ‘’Λαρνακείς’’ έδειχναν περισσότερη διάθεση να πετύχουν και 2ο γκολ, σε αντίθεση με τους  ‘’Λευκωσιάτες’’ που έδειχναν ότι ικανοποιούντο με την ισοπαλία. Τελικά οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 2-1 με τον πρώην ‘’Πράσινο’’ Λόπες στο 80’ λεπτό.

Με αυτή τη νίκη, η ΑΕΚ ανέβηκε στην κορυφή με 34 βαθμούς, περιμένοντας τα υπόλοιπα αποτελέσματα και την επόμενη (16η) αγωνιστική φιλοξενείται την Τετάρτη (21/12, 19:00) από τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος».

Με την ήττα η ΟΜΟΝΟΙΑ παρέμεινε στην 6η θέση και τους 22 βαθμούς, ενώ την ερχόμενη Πέμπτη (22/12, 19:00) υποδέχεται τον Απόλλωνα στο ΓΣΠ.