Σπουδαία νίκη για τον ΑΡΗ στο ντέρμπι με τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ

Τέλος αγώνα στο νέο γήπεδο Λεμεσού όπου στην “μάχη” των Θεών νικητής ήταν ο ΑΡΗΣ με 3-1.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε στο 29′ λεπτό μετά από ένα τραγικό λάθος συνεννόησης μεταξύ Γιοβάνοβιτς και Πειπερνς η μπάλα σκάει ως δώρο μπροστά στον Κακοριν που είχε εύκολο έργο απλά να σπρώξει την μπάλα στο άδειο τέρμα πετυχαίνοντας το 1-0.

Το 2-0 σημειώθηκε στο 45′ λεπτό και πάλι μετά από ένα διωξιμο στον χώρο της άμυνας του ΑΠΟΛΛΩΝΑ από τον Πειπερνς η μπάλα κόντραρε στον Β. Γιοβάνοβιτς και πήγε στον αμαρκαριστο Στεπινσκι ο οποίος πλασάρει τον Γιοβάνοβιτς σημειώνοντας το 2-0 σκορ που έληξε το Α ημίχρονο.

Στο Β ημίχρονο ο ΑΠΟΛΛΩΝ μπήκε δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να μειώσει στο 71′ λεπτό σε 2-1 με αυτογκόλ του Μπρόνσον σε γύρισμα εντός της μικρής περιοχής του Ζραντι.

Εκεί που οι Γαλάζιοι πίεζαν για το γκολ της ισοφάρισης σε μια αντεπίθεση του ο ΑΡΗΣ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Παμπικα. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Κακοριν σημειώνοντας το 3-1 στο 82′ λεπτό.

Το 3-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.