Μεγάλη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ επί της ΑΕΚ που ανεβαίνει βαθμολογικά

Μεγάλος νικητής του ντέρμπι στο ΓΣΠ ο ΑΠΟΕΛ. Νίκησε την ΑΕΚ με 1-0 και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 15β.

«Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα της Λευκωσίας ο Τάσος Δώνης στο 41’ λεπτό. Νίκη η οποία είναι η πρώτη του ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ φέτος ως γηπεδούχος.

Παιχνίδι με ελάχιστες στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες στο πρώτο 45λεπτό, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται πολύ στο δημιουργικό κομμάτι. Οι Λαρνακείς είχαν περισσότερο τη μπάλα στην κατοχή τους, όμως οι παίκτες του Μιλόγεβιτς πίεζαν ψηλά, μη επιτρέποντας τους να κάνουν το παιχνίδι τους. Παρ’ όλα αυτά, οι «γαλαζοκίτρινοι» σε μια από τις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησαν, βρήκαν το γκολ, λίγο πριν την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, όπως αναμενόταν, η ΑΕΚ ανέβηκε και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, δημιουργώντας κάποιες ξεκάθαρες ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Χριστοδούλου. Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να υπερασπιστεί το υπέρ του αποτέλεσμα, βρίσκοντας κάποιες καλές ευκαιρίες στην αντεπίθεση.