Champions League: Μια ‘’Σταχτοπούτα’’ από τις Νήσους Φερόες στα σαλόνια των Ομίλων Ευρωπαϊκής διοργάνωσης (βιντεο)

Ιστορικές στιγμές για το ποδόσφαιρο των Νήσων Φερόες των 54,000 κατοίκων, αφού για πρώτη φορά θα έχουν εκπρόσωπο σε φάση Ομίλων Ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Συγκεκριμένα η Πρωταθλήτρια Klaksvíkar Ítróttarfelag από την πόλη Klaskvík (Με πληθυσμό  5001 κατοίκων) κέρδισε την δευτεραθλήτρια της Σουηδίας Hacken (Έχασε τον τίτλο για 1 βαθμό από την If Elfsborg), στα πέναλτι με 3-4 για να περάσει στον Γ’ γύρο των προκριματικών του Champions League. Για όσους ασχολούνται και με τους αριθμούς η ποδοσφαιριστές τις έχουν συνολική αξία μόνο €2.77 εκ. και οι Σουηδοί της Hacken €22.3 εκ.

Ο πρώτος αγώνας που έγινε στην μικρή πόλη Klaskvík στο χωρητικότητας 2.500 θεατών Við Djúpumýrar, οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 0-0 και όπως ήταν λογικό όλοι ανέμεναν ότι οι Σουηδοί στο γήπεδο τους Bravida Arena με 6500 οπαδούς τους θα έπαιρναν την πρόκριση. Όμως οι ποδοσφαιριστές της Klaksvíkar είχαν αντίθετη άποψη.

Προηγήθηκαν μάλιστα με 0-1 στο 17’ λεπτό, ισοφαρίστηκαν σε 1-1 στο 24’ λεπτό και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1 στο 48’ λεπτό. Βρήκαν όμως αποθέματα δυνάμεων και ισοφάρισαν εκ νέου στο 53’ λεπτό σε 2-2 σκορ που δεν άλλαξε στην κανονική διάρκεια και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.  Οι νησιώτες Βρέθηκαν εκ νέου πίσω στο σκορ με 3-2 στο 105’ λεπτό αλλά οι πεισματάρηδες και πάλι ισοφάρισαν σε 3-3 στο 109’ λεπτό.

Το 3-3 έμεινε μέχρι το τέλος της παράτασης και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι όπου η ομάδα της Klaksvíkar πήρε την τεράστια ιστορική πρόκριση στα πέναλτι με 3-4.

Με την πρόκριση ήδη στον Γ’ προκριματικό του Champions League σημαίνει ότι ό,τι κι αν συμβεί στον επόμενο αγώνα που είναι με την Πρωταθλήτρια Νορβηγίας Molde FK , θα είναι τουλάχιστον στους ομίλους του Conference League αυτή τη σεζόν. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στο Klaksvík και θα αποδειχθεί πολύ μικρό με μόλις 2,500 θεατές για να υποδεχθεί όλους αυτούς που θα ήθελαν να δουν την ομάδα από τις Νήσους Φερόες που έγραψαν ιστορία.

Για να βρεθεί εδώ η Πρωταθλήτρια των Νήσων Φερόες στην κλήρωση του Α’ προκριματικού γύρου αντιμετώπισε την πολύ πιο θεωρητικά ισχυρή της Πρωταθλήτρια Ουγγαρίας Ferencváros. Ήταν  μακράν η πιο δύσκολη κλήρωση για τους νησιώτες με βάση τους τρέχοντες συντελεστές συλλόγων της UEFA.

Ωστόσο, μετά από μια ισοπαλία 0-0 εντός έδρας στο πρώτο παιχνίδι (την βρίσκει φαίνεται στις ισοπαλίες 0-0 να τελειώνει την δουλειά εκτός), η Klaksvíkar έκανε μια τεράστια ανατροπή, κερδίζοντας με 0-3 μπροστά σε 18.187 οπαδούς των Ούγγρων στο  Ferencváros Stadion, (δηλαδή, μια τρίχα πάνω από το ένα τρίτο του συνολικού πληθυσμού των Νήσων Φερόε) στη Βουδαπέστη και είχε προκριθεί στον Β’ Προκριματικό.

Όλοι αναμένουν να δουν αν η ‘’Σταχτοπούτα’’ του Ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου θα κάνει ακόμα μια ποδοσφαιρική ‘’έκρηξη’’ αποκλείοντας την Πρωταθλήτρια Νορβηγίας.

Ιστορικά να θυμίσουμε ποιες είναι οι χώρες της UEFA που δεν έχουν ποτέ μέχρι σήμερα ομάδα στη φάση των ομίλων μιας ευρωπαϊκής διοργάνωσης είναι οι ακόλουθες:

Ανδόρα, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Γεωργία, Ισλανδία, Μάλτα, Μαυροβούνιο, Βόρεια Ιρλανδία, Σαν Μαρίνο, Ουαλία.

Οι Νήσοι Φερόες αφαιρέθηκαν επίσημα από αυτή τη λίστα με την πρόκριση της Klaksvíkar Ítróttarfelag.