Conference League: Ο ΠΑΟΚ απέδρασε με ένα τεράστιο διπλό πρόκρισης κόντρα στην Eintracht

Πραγματοποιώντας μια έξοχη εμφάνιση ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-1 την Αϊντραχτ στο «Deutsche Bank Park» της Φρανκφούρτης και εξασφάλισε μια αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων την πρόκρισή του στη φάση των «16» του Κόνφερενς Λιγκ. Οι «ασπρόμαυροι» έπαιξαν με πάθος, αλλά και μυαλό και «χτύπησαν» τους Γερμανούς σε καίρια σημεία του παιχνιδιού.

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα έγινε από πλευράς Αϊντραχτ στο 9’ με τον Λάρσον να βρίσκει μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ τον Μαρμούς που σούταρε ψηλά άουτ. Οι Γερμανοί  απείλησαν και στο επόμενο λεπτό με τον Σαϊμπί να κάνει ένα σουτ από κοντά που βρήκε σε ετοιμότητα τον Κοτάρσκι ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

Οσο κυλούσαν τα λεπτά η πίεση των παικτών της Αϊντραχτ στην περιοχή του ΠΑΟΚ μεγάλωνε και στο 25’ ο Ενκουνκού έκλεψε την μπάλα από τον Ζίφκοβιτς και έκανε το σουτ μέσα από τη μεγάλη, με τον Κοτάρσκι να πραγματοποιεί μια δύσκολη επέμβαση.

Ο ΠΑΟΚ ξεθάρρεψε στα επόμενα λεπτά και στο 29’ είχε μια σημαντική ευκαιρία με τον Μουγκ να μπαίνει στην περιοχή των Γερμανών και να κάνει το σουτ για να διώξει με το πόδι ο Τραπ.

Η Αϊντραχτ είχε και νέα καλή στιγμή στο 32’ όταν ο Μαρμούς βρέθηκε απέναντι απο τον Κοτάρσκι με τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ να βάζει σωστά το κορμί του και να τον σταματάει. Από τη σημείο αυτό και μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κρατήσει μακριά από την περιοχή του τους παίκτες της Αϊντραχτ.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» θα μπορούσε να βάλει δύσκολα στην Αϊντραχτ στο 51’  όταν κέρδισε φάουλ σε καλή θέση που το εκτέλεσε ο Μουργκ για να περάσει η μπάλα λίγο άουτ.  Τελικά ο ΠΑΟΚ πήρε κεφάλι στο σκορ στο 55’ όταν μετά από γέμισμα του Ζίφκοβιτς και σύγχυση στην μικρή περιοχή των Γερμανών,  ο Κεντζιόρα έστειλε με προβολή την μπάλα στα δίχτυα τυ Τραπ για το 0-1. Η Αϊντραχτ αντέδρασε άμεσα και στο 58’ μετά από σέντρα του Σαϊμπί, ο Μαρμούς με δυνατή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Οι Γερμανοί ανέβασαν ξαφνικά τον ρυθμό τους και στο 63’ είχαν ένα συρτό σουτ του Ενκουνκού που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε και δεύτερο γκολ στο 73’ όταν ο Τόμας έκανε το σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Τραπ απέκρουσε ασθενώς και ο Ζίφκοβιτς με κοντινό πλάσε έκανε το 1-2.

Στο 85’ ο Μαρμούς έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει για την Αϊντραχτ, αλλά σούταρε άστοχα από το ύψος της μικρής περιοχής.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Πολωνός, Ντάμιαν Σίλβαστρζακ. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γιάκιτις ενώ με  κάρτες παρατηρήθηκαν οι Τούτα, Τόμας και Μαρμούς.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ (Ντίνο Τοπμέλερ): Τραπ, Τούτα (74’ Μπούτα), Σμόλτσιτς, Πάτσο, Εμπίμπε (85’ Νάτσο Φέρι), Λάρσον, Σκιρί (54’ Γιάκιτς), Ενκουνκού, Γκέτσε (74’ Μπούτα), Μαρμούς, Σαϊμπί.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (80’ Εκόνγκ), Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Ράφα Σοάρες, Μεϊτέ, Οζντόεφ (80’ Σβαμπ), Ζίφκοβιτς , Τάισον (83’ Ντεσπόντφ), Μουργκ (66’ Κωνσταντέλιας), Σαμάτα (66’ Τόμας).