Conference League: Σε ένα αγώνα θρίλερ στο Bet McLean Oval στο Belfast, ακόμα κτυπούν πέναλτι!!!

Μια πολύ σπάνια εξέλιξη είχε ο επαναληπτικός αγώνας για τον Α’ Προκριματικό γύρο του Europa Conference League GLENTORAN FC (Β. Ιρλανδίας) – GZIRA UNITED (Μάλτας) που έγινε στο Bet McLean Oval που βρίσκεται  στο Belfast.

Ο πρώτος αγώνας που έγινε στο Grawnd Nazzjonali που βρίσκεται στο Ta’ Qali, έληξε ισόπαλος 2-2.

Στον επαναληπτικό που έγινε ψες η ομάδα από την Μάλτα προηγήθηκε με 0-1 στο 67’ λεπτό με τον Macula.

Ενώ όλα έδειχναν ότι η GZIRA UNITED θα εξασφάλιζε την πρόκριση αφού ήδη ο αγώνας είχε μπει στις καθυστερήσεις, ο  Burns Bobby των γηπεδούχων είχε αντίθετη άποψη και με γκολ στο….13’ λεπτό των καθυστερήσεων, ισοφάρισε σε 1-1 και έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Δεν άλλαξε το αποτέλεσμα μετά και την ημίωρη παράταση και αναπόφευκτα ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Εδώ εξελίχθηκε ακόμα ένα θρίλερ, αφού κανένας ποδοσφαιριστής δεν αστόχησε σε πέναλτι και η ψυχοφθόρος διαδικασία συνεχίστηκε μέχρι και το……28ο πέναλτι.

Εκτελεστής ο Boyd Leon της GLENTORAN FC που ήταν και ο μοιραίος αφού αστόχησε με αποτέλεσμα οι Μαλτέζοι να πάρουν την πρόκριση με τελικό σκορ 13-14 στα πέναλτι.

Οι ιρλανδοί έμοιαζαν σαν χαμένοι και σωριάστηκαν όλοι στο χορτάρι την ίδια στιγμή που οι Μαλτέζοι πανηγύριζαν σαν μικρά παιδιά.

Στον Β’ προκριματικό γύρο η GZIRA UNITED θα αντιμετωπίσει την F91 Dudelange, Λουξεμβούργου με τον πρώτο αγώνα να διεξάγεται στη Μάλτα.