Conference League: Ο Ολυμπιακός αντί για θρίαμβο έμεινε σε στενή νική κόντρα στη Φενερ

Ενας Ολυμπιακός που έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο στην πρώτη ώρα του παιχνιδιού, αλλά τα χάλασε μετά, νίκησε με 3-2 την Φενέρμπαχτσε στο «Γ. Καραϊσκάκης» και απέκτησε ένα μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κόνφερενς Λιγκ ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει την ερχόμενη Πέμπτη (18/4) στην Κωνσταντινούπολη.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο 57’ με 3-0 από τα γκολ των Φορτούνη, Γιόβετιτς και Τσικίνιο, όμως μετά τη μείωση του σκορ δέκα λεπτά αργότερα από την τουρκική ομάδα από το πέναλτι που υπέπεσε ο Ρέτσος, αποσυντονίστηκαν πλήρως με αποτέλεσμα να δεχθούν και δεύτερο γκολ και να απειληθούν ακόμη και με ισοφάριση στα τελευταία λεπτά. Κορυφαίος παίκτη των Πειραιωτών ήταν ο Κώστας Φορτούνης ενώ πολύ καλή ήταν και η παρουσία των Γιόβετιτς, Τζολάκη και Ελ Κααμπί.

Μόλις στο 4’ η Φενέρμπαχτσε απείλησε με το μονοκόματο βολέ του Τζέκο μέσα από τη μεγάλη περιοχή για να διώξει σε κόρνερ ο Κάρμο. Στο 7’ η τουρκική ομάδα βρέθηκε ξανά στην επίθεση με τον Τζέκο να κάνει το σουτ από πλάγια θέση και τον Τζολάκη να αποκρούει την μπάλα.

Ο Ολυμπιακός όμως είχε την «απάντηση» στην πίεση που άσκησε στα πρώτα λεπτά η Φενέρ και στο 8’ άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό συρτό σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή που δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει ο Λιβάκοβιτς για το 1-0. Αξίζει να σημειωθεί ότι η μπάλα «στρώθηκε» στον Φορτούνη μετά από την πίεση που άσκησε ο  Μασούρας στον Σογιουντσού και τον υποχρέωσε σε λανθασμένη απομάκρυνση.  Στο 16’ ο Μασούρας τροφοδότησε τον Γιόβετιτς μέσα στην περιοχή της τουρκικής ομάδας, αυτός γύρισε το κορμί του και σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει στον Σογιουντσού και να καταλήγει στην αγκαλιά του Λιβάκοβιτς.

Στο 27’ οι Πειραιώτες πλησίασαν στο δεύτερο γκολ όταν ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ για να πιάσει μα δυνατή κεφαλιά ο Κάρμο που εξουδετέρωσε δύσκολα σε κόρνερ ο Λιβάκοβιτς. Η τουρκική ομάδα ωστόσο δεν γλίτωσε το δεύτερο γκολ στο 32’ όταν ο Φορτούνης έβγαλε μια καταπληκτκή κάθετη πάσα προς τον Γιόβετιτς που νίκησε με διαγώνιο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή τον Λιβάκοβιτς για το 2-0.

Στα λεπτά που απέμειναν μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό του ματς και κινδύνευσε μόνο στις καθυστερήσεις αρχικά μ’ ένα σουτ- φάουλ του Καχβετσί στο 45+2’ που πέρασε ελάχιστα άουτ και στο 45+3’ μ’ ένα σουτ του Κρούνιτς από εξαιρετική θέση που εξουδετέρωσε ο Τζολάκης.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε μ’ ένα σουτ του Μασούρα εκτός περιοχής στο 46’  που εξουδετέρωσε ο Λιβάκοβιτς ενώ στο 50’ ο Ελ Κααμπί έχασε τεράστια ευκαιρία όταν  βρέθηκε σε θέση βολής και πλάσαρε για να διώξει ο γκολκίπερ της «Φενέρ». Ο Ολυμπιακός ωστόσο ήταν ασυγκράτητος και στο 57’ έφτασε και σε τρίτο γκολ όταν ο Γιόβετιτς έκλεψε την μπάλα στον χώρο του κέντρου για να φτάσει αυτή στον Τσικίνιο που με συρτό σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 3-0.

Στο 60’ ο Οσαγί-Σάμουελ έκανε το σουτ από κοντά για να διώξει ο Τζολάκης με τον γκολκίπερ των Πειραιωτών να επεμβαίνει σωτήρια ένα λεπτό αργότερα σε κοντινή κεφαλιά του Σιμάνσκι. Στο 67’ η «Φενέρ» κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ρέτσου πάνω στο Οσαγί-Σάμουελ και το εκτέλεσε εύστοχα ο Τάντιτς για να μειώσει σε 3-1. Μάλιστα στη φάση αυτή ο Ρέτσος είδε και την κίτρινη κάρτα και θα χάσει τη ρεβάνς. Η τουρκική ομάδα αναθάρρησε μετά το γκολ του Τάντιτς απέναντι σ’ έναν Ολυμπιακού που είχε χάσει την αυτοσυγκέντρωσή του και στο 74’ μείωσε σε 3-2 με κοντινό σουτ του Καχβετσί. Η «Φενέρ« προσπάθησε στον υπόλοιπο χρόνο να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού… άντεξε.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ελβετός Σάντρο Σέρερ. Με κίτρινες κάρτες παρατηρήθηκαν οι Καχβετσί, Ρέτσος, Φρεντ και Μασούρας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Εσε, Τσικίνιο (84’ Ιμπόρα) , Μασούρας (86’ Κίνι), Φορτούνης, Γιόβετιτς (82’ Ορτα), Ελ Κααμπί (86’ Ελ Αραμπί).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ισμαΐλ Καρτάλ): Λιβάκοβιτς, Οσαγί-Σάμουελ, Σογιουντσού, Μπεκάο (84’ Μπονούτσι), Οστερβόλντε (43’ Καντίογλου), Ζάιτς (62΄Φρεντ), Κρούνιτς (62’ Γιουκσέκ), Σιμάνσκι, Καχβετσί, Τάντιτς, Τζέκο.