Davis Cup: Πρώτη νίκη για την Εθνική με την πρόκριση να είναι εφικτή

Πρώτη νίκη με 3-0 για την Εθνική Κυπρου κόντρα στην Μάλτα.
Χαρακτήρα «τελικού» ο αγώνας με τη Βόρειο Μακεδονία – Πρώτη νίκη για τον νεαρό Στυλιανό Χριστοδούλου στο Davis Cup
Η Εθνική ομάδα αντέδρασε στο σοκ της πρεμιέρας. Αντιμέτωπη με τον θεωρητικά ευκολότερο αντίπαλο στον Όμιλο, την ομάδας της Μάλτας, πέτυχε το στόχο της για ένα καθαρό 3-0, που την κρατάει στο παιγνίδι της πρόκρισης – έστω και με την κατάκτηση της τρίτης προνομιούχου θέσης – για τα πλέι οφ της Ευρωπαϊκής ζώνης. Στα θετικά της 2ης αγωνιστικής μέρας, η πρώτη νίκη στην καριέρα του νεαρού Στυλιανού Χριστοδούλου με τη φανέλα της Εθνικής ομάδας Davis Cup.
Στον πρώτο αγώνα της μέρας, ο Στυλιανός Χριστοδούλου που αγωνίστηκε για πρώτη φορά με την Εθνική στους περσινούς αγώνες στην Αίγυπτο, άρπαξε την ευκαιρία να κάνει την πρώτη του νίκη σε αγώνα Davis Cup. Ο 19χρονος αντισφαιριστής, απέναντι στο Νο2 της Μάλτας Alex Degabriele, αποφεύγοντας τα αβίαστα λάθη, με επτά άσους στο σερβίς και το εκπληκτικό 6/7 στα μπρέικ πόιντς που διεκδίκησε, έφτασε δίκαια στη νίκη με 2-0 (6-3, 6-3) σε μία ώρα και δώδεκα λεπτά.
Ο δεύτερος αγώνας εξελίχθηκε σε μονόλογο για τον Μενέλαο Ευσταθίου (Νο1) απέναντι στον Liam Delicata που με συνοπτικές διαδικασίες έκλεισε και τα δύο σετ, φτάνοντας ξεκούραστα στη νίκη με 2-0 (6-0, 6-1) σε μία ώρα και τρία λεπτά.
Στο Διπλό οι Σέργης Κυρατζής και Ελευθέριος Νέος είχαν το κίνητρο της καθαρής νίκης με 3-0 για την Εθνική μας, αφού κανείς δεν γνώριζε μέχρι την ώρα έναρξης του αγώνα, αν ένα τέτοιο γεγονός θα ήταν απαραίτητο για να μας κρατήσει ζωντανούς στο παιγνίδι της πρόκρισης αφού το αποτέλεσμα της άλλης αναμέτρησης Μολδαβίας-Βορείου Μακεδονίας ήταν ακόμη ανοικτό. Αντιμετώπισαν τον αγώνα με τη δέουσα σοβαρότητα και νίκησαν εύκολα με 2-0 (6-2, 6-1) σε μία ώρα και δύο λεπτά.
Το τέλος της μέρας βρήκε τους Μολδαβούς να κερδίζουν με 3-0 εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση στον όμιλο, και να μετατρέπουν την αυριανή αναμέτρηση Κύπρος-Βόρειος Μακεδονία (10.30 π.μ.) σε «τελικό» για την κατάληψη της δεύτερης θέσης.
Οι πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται απ’ ευθείας στον τελικό του Σαββάτου, και παράλληλα κερδίζουν το εισιτήριο για να αγωνιστούν στα πλέι-οφ για την άνοδο στη Β΄ κατηγορίας της Ευρωπαϊκής ζώνης. Το τρίτο εισιτήριο θα διεκδικηθεί από τις δύο δεύτερες ομάδες των δύο Ομίλων επίσης το Σάββατο. Στον Α΄ Όμιλο τα πάντα έχουν κριθεί, και πρώτη θα είναι η ομάδα της Εσθονίας (εκτός απίθανου αρνητικού αποτελέσματος με το πολύ αδύναμο Σαν Μαρίνο), και στη δεύτερη θέση αναμένεται να βρεθεί το Μαυροβούνιο.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της δεύτερης μέρας :
Β΄Όμιλος :
Κύπρος – Μάλτα 3-0
Χριστοδούλου Στυλιανός (CYP) Vs Degabriele Alex (MLT) 2-0 (6-3, 6-3)
Ευσταθίου Μενέλαος (CYP) Vs Delicata Liam (MLT) 2-0 (6-0, 6-1)
Κυρατζής Σέργης / Νέος Ελευθέριος (CYP) Vs Degabriele Alex / Delicata Liam (MLT) 2-0 (6-2, 6-1)
Μολδαβία – Βόρειος Μακεδονία 3-0