EURO 2024: Η Εθνική Ελλάδας νίκησε εκτός έδρας την Ιρλανδία και ανοιξε η όρεξη για πρόκριση

Πραγματοποιώντας ένα έξοχο πρώτο ημίχρονο στη διάρκεια του οποίου πέτυχε δύο γκολ με τους Γιακουμάκη και Μασούρα η Εθνική Ελλάδας νίκησε με 2-0 την Ιρλανδία στο «AVIVA Stadium» του Δουβλίνου και σε συνδυασμό με τη νίκη της Γαλλίας με 2-1 επί της Ολλανδίας στο Αμστερνταμ έμεινε ζωντανή για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στον όμιλό της που οδηγεί απ΄ ευθείας στα τελικά του Euro 2024.

Πλέον η πρόκριση για την «γαλανόλευκη» θα παιχθεί στο  ματς που θα δώσει την προσεχή Δευτέρα με την Ολλανδία στην «OPAP Arena». Η Εθνική έπαιξε πολύ έξυπνα απέναντι στους Ιρλανδούς, είχε όλους τους παίκτες της σε πολύ καλή ημέρα και επί της ουσίας απειλήθηκε ελάχιστες φορές, φέρνοντας από νωρίς το παιχνίδι στα μέτρα της.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ανήκει στους Ιρλανδούς με τον Σμόλμποουν να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή στο 4’ και τον Βλαχοδήμο να πραγματοποιεί μια σωτήρια απόκρουση. Στο επόμενο λεπτό ο Φέργκιουσον εξαπέλυσε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής για να χτυπήσει η μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Βλαχοδήμου και να φύγει άουτ.

Οι Ελληνες διεθνείς προσπάθησαν σταδιακά να ανακόψουν την επιθετικότητα των Ιρλανδών και να γίνουν κι αυτοί απειλητικοί. Στο 17’ ο Μπακασέτας έκανε το μακρινό σουτ και παρ΄ολίγο να αιφνιδιάσει τον Μπαζούνου που πρόλαβε να διώξει την μπάλα. Τελικά η Ελλάδα άνοιξε το σκορ στο 20’ όταν ο Τσιμίκας έκανε μια θαυμάσια προσπάθεια από τα αριστερά και σέντραρε με ακρίβεια προς τον Γιακουμάκη που με κεφαλιά-οβίδα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Ιρλανδών για το 0-1.

Η Ιρλανδία προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, αλλά το δυνατό σουτ του Σμόλμποουν έξω από την περιοχή στο 23’  πέρασε άουτ. Στο 33’ ο Μπακασέτας δοκίμασε ξανά το πόδι του από μακρινή απόσταση για να μπλοκάρει ο γκολκίπερ των Ιρλανδών.

Στο 37’ η «γαλανόλευκη» έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει το τέρματά της με τον Γιακουμάκη να πασάρει στον Πέλκα που σούταρε από καλή θέση για να πετάξει την μπάλα σε κόρνερ ο Μπαζούνου. Ωστόσο στο τρίτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους η Ελλάδα βρήκε και δεύτερο γκολ όταν μετά από σέντρα του Γιακουμάκη και γύρισμα του Πέλκα, ο Μασούρας με μονοκόματο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, νίκησε τον Μπαζούνου για το 0-2.

H Εθνική συνέχισε να είναι καλύτερη και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και στο 52’ ο Πέλκας έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή για να περάσει η μπάλα λίγο έξω από την εστία των Ιρλανδών. Στο 60’ ο Νάιτ έκανε το μακρινό σουτ, αλλά δεν απείλησε τον Βλαχοδήμο καθώς η μπάλα πέρασε άουτ,. Πάντως η Ιρλανδία όσο κυλούσαν τα λεπτά αύξανε διαρκώς την πίεσή της για να μειώσει το σκορ και να μπει ξανά στο παιχνίδι. Στο 74΄η Ελλάδα απείλησε ξανά με μια κεφαλιά του Ιωαννίδη που πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Μπαζούνου μετά τη σέντρα του Χατζηγιοβάνη.

Οι Ιρλανδοί πλησίασαν στη μείωση του σκορ στο 82’ και στο 83’ με ισάριθμες κεφαλιές του Ντόχερτι, με την πρώτη να την απομακρύνει πάνω στη γραμμή ο Μασούρας και την δεύτερη να την διώχνει με το πόδι ο Βλαχοδήμος.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Σουηδός Γκλεν Νίμπεργκ. Με κίτρινες κάρτες παρατηρήθηκαν οι Σμόλμποουν, Πέλκας και Μπουχαλάκης.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ (Στίβεν Κένι): Μπαζούνου, Ντόχερτι, Ντάφι, Κούλεν, Μπράουν (71’ Τζόνστον), Φέργκιουσον, Σμόλμποουν (71’ Ρόμπινσον), Σκέιλς, Νάιτ, Ογκμπένε (85’ Ιντε), Κόλινς (46’ Μάννιγκ).

ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Ρέτσος, Μαυροπάνος, Ρότα, Τσιμίκας, Κουρμπέλης (64’ Μπουχαλάκης), Μάνταλος, Πέλκας (64΄Χατζηγιοβάνης), Μπακασέτας (87’ Σιώπης), Μασούρας (87’ Κουλιεράκης), Γιακουμάκης (70’ Ιωαννίδης).