Euro 2024: Είπε όχι σε τρία πέναλτι ο Ντιόγκο Κόστα και η Πορτογαλία απέκλεισε την Σλοβενία

Με ήρωα τον τερματοφύλακά της Ντιόγκο Κόστα που έκανε τρεις αποκρούσεις, η Πορτογαλία νίκησε με 3-0 την Σλοβενία στη διαδικασία των πέναλτι και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Euro 2024 όπου θα αντιμετωπίσει την Γαλλία.

Το παιχνίδι στο γήπεδο της  Φρανκφούρτης ήταν δραματικό και ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ τόσο στην κανονική του διάρκεια όσο και στην παράταση, παρά το γεγονός ότι κυρίως οι Πορτογάλοι είχαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν με σημαντικότερη το πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 105’+1′  το οποίο απέκρουσε ο Γιαν Ομπλακ. Οι Σλοβένοι πολέμησαν με όλες τους τις δυνάμεις, αλλά λύγισαν στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι.

Οι Ιβηρες απείλησαν πρώτοι στο ματς στο 5’ μ’ ένα σουτ του προωθημένου Ρούμπεν Ντίας μέσα από τη μεγάλη περιοχή των Σλοβένων που πέρασε άουτ. Στο 13’ η Πορτογάλοι είχαν και νέα καλή στιγμή με τον Μπερνάρντο Σίλβα να βγάζει τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι όπου ούτε ο Ρονάλντο, ούτε ο Μπρούνο  Φερνάντες δεν μπόρεσαν να σπρώξουν από κοντά την μπάλα στα δίχτυα.

Πάντως παρά το γεγονός ότι οι Πορτογάλοι είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους δεν έβρισκαν διαδρόμους προς τα καρέ των Σλοβένων. Στο 34’ ο Ρονάλντο εκτέλεσε ένα φάουλ από εξαιρετικό σημείο για να περάσει η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Ομπλάκ. Oι Σλοβένοι είχαν στο πρώτο μέρος κάποιες σποραδικές αντεπιθέσεις χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν καμία «καθαρή» ευκαιρία για να σκοράρουν.

Στο 44’ ο Σέσκο έκανε ένα μακρινό σουτ που μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Πορτογάλος γκολκίπερ, Ντιόγκο Κόστα. Στο δεύτερο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Παλίνια εξαπέλυσε ένα σουτ έξω από την περιοχή της Σλοβενίας που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε μ’ ένα σουτ στο 47’ του Μπερνάντο Σίλβα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή που δεν βρήκε για λίγο στόχο. Στο 55’ ο Ρονάλντο εκτέλεσε πάλι ένα φάουλ από τον άξονα με φοβερή δύναμη για να αποκρούσει ο Ομπλακ.

Στο 62’ η Σλοβενία βγήκε στην κόντρα με τον Σέσκο που ξέμεινε όμως από δυνάμεις και πλάσαρε άστοχα. Στο 73’ ο Ρονάλντο εκτέλεσε και τρίτο φάουλ στο ματς από τον άξονα για να περάσει η μπάλα πάνω από το τέρμα της Σλοβενίας.

Η Πορτογαλία είχε μεγάλη ευκαιρία στο 90’ όταν ο Ρονάλντο βγήκε τετ α τετ με τον Ομπλακ και πλάσαρε για να αποκρούσει ο γκολκίπερ της Σλοβενίας, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Εκεί όπου οι Πορτογάλοι συνέχισαν να είναι πιο επικίνδυνοι και στο 103’ κέρδισαν πέναλτι όταν ο Ζότα μπήκε κατά μέτωπο στην περιοχή της Σλοβενίας και ανατράπηκε από τον Ντρκούσιτς. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Ρονάλντο στο 105’ , αλλά ο Ομπλακ έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και βρήκε την μπάλα που κτύπησε στη συνέχεια και στο δοκάρι για να περάσει σε κόρνερ. Μετά το χαμένο πέναλτι ο Ρονάλντο ήταν απαρηγόρητος και ξέσπασε σε κλάματα.

Στο 115’ η Σλοβενία θα μπορούσε να σκοράρει όταν μετά το λάθος του Πέπε, ο Σέσκο έφυγε μόνος του και σούταρε για να διώξει με το αριστερό του πόδι ο Ντιόγκο Κόστα.

Μετά από αυτή την ευκαιρία δεν έγινε κάτι άλλο στην παράταση και οι δύο ομάδες έπαιξαν την πρόκριση στα πέναλτι.