Euro 2024: Η Αγγλία με γκολ στο 90′ τέζαρε την Ολλανδία και έκλεισε θέση για τον τελικό (στιγμιότυπα)

Μ’ ένα γκολ του Ολι Γουότκινς, της χρυσής αλλαγής του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του δεύτερου ημιχρόνου, η Αγγλία νίκησε με 2-1 μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι την Ολλανδία στο Ντόρτμουντ και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Euro 2024 όπου την προσεχή Κυριακή θα αντιμετωπίσει την Ισπανία στο Βερολίνο.

Τα «τρία λιοντάρια» αν και βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ από το γκολ του Σίμονς βρήκαν τη δύναμη και γύρισαν το παιχνίδι με τα γκολ του Κέιν και του Γουότκινς  απέναντι στους «Οράνιε» που φάνηκαν κυρίως στο δεύτερο μισό της επανάληψης.

Οι Ολλανδοί μπήκαν αποφασιστικά στο ματς και άνοιξαν το σκορ στο 7‘ με καταπληκτικό σουτ του Σίμονς λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή που έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Πίκφορντ για το 1-0.

Μετά το γκολ που δέχτηκαν οι Αγγλοι βγήκαν αμέσως στην επίθεση και στο 13’ είχαν μια καλή στιγμή μ’ ένα μακρινό σουτ του Κέιν που εξουδετέρωσε δύσκολα ο Φερμπρούχεν. Δύο λεπτά μετά τα «τρία λιοντάρια» κέρδισαν πέναλτι όταν ο Ντάμφρις έβαλε επικίνδυνα την προβολή στο σουτ που επιχείρησε ο Κέιν μέσα από τη μεγάλη περιοχή των Ολλανδών κι αφού ο Γερμανός διαιτητής Φέλιξ Σβάιερ τσέκαρε τη φάση στο VAR. Το πέναλτι εκτέλεσε υποδειγματικά ο ίδιος ο Κέιν και διαμόρφωσε ακριβώς στο 18’ το 1-1.

Στο 22΄ η Αγγλία έχασε μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της όταν μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Μέινου, ο Φόντεν πλάσαρε από πολύ κοντά τον Φερμπρούχεν για να διώξει την μπάλα πάνω από την γραμμή της ολλανδική εστίας ο Ντάμφρις. Η Ολλανδία προσπάθησε να αντιδράσει και στο 30’ ο Ντάμφρις έπιασε την κεφαλιά για να στείλει την μπάλα να αποκρουστεί από το οριζόντιο δοκάρι της αγγλικής εστίας.

Στο 32’ ο Φόντεν δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής για να στείλει την μπάλα στη συμβολή των δοκαριών της Ολλανδικής ομάδας. Τρία λεπτά αργότερα οι «Οράνιε» έχασαν τον Ντεμπάι που υπέστη μυϊκό τραυματισμό και αποχώρησε δίνοντας τη θέση του στον Φέρμαν. Στο 39’ ο Φόντεν εξαπέλυσε νέο σουτ για να μπλοκάρει χαμηλά στην δεξιά του γωνία ο Φερμπρούχεν στην τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται πολύ συγκρατημένα θέλοντας να αποφύγουν το εύκολο λάθος.

Πάντως οι Αγγλοι κρατούσαν περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή τους χωρίς ωστόσο να μπορούν να γίνουν επικίνδυνοι για τα ολλανδικά καρέ.

Στο 65’ οι «Οράνιε» θα μπορούσαν να πάρουν ξανά το προβάδισμα στο σκορ όταν ο Φαν Ντάικ έκανε το κοντινό σουτ για να διώξει σωτήρια ο Πίκφορντ.

Η Ολλανδία που «ανέβηκε» αισθητά μετά το 70’ είχε στο 78’ ένα σουτ του Σίμονς από καλή θέση που μπλόκαρε ο Πίκφορντ.

Στο 79’ ο Σάκα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ολλανδίας μετά από γύρισμα του Γουόκερ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφ σάιντ.

Στο 88’ η Αγγλία είχε μια καλή φάση με το σουτ του Πάλμερ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή που έφυγε άουτ.

Κι εκεί που το ματς πήγαινε ολοταχώς για την παράταση, η Αγγλία βρήκε το γκολ στο 91’  μ΄ ένα απίθανο σουτ του Γουότκινς μέσα από τη μεγάλη περιοχή που έκανε το 2-1 και της έδωσε το εισιτήριο για τον τελικό.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ρόναλντ Κούμαν): Φερμπρούχεν, Ντάμφρις (93’ Πρόμπεϊ), Φαν Ντάικ, Ντε Φράι, Ακέ, Σάουτεν, Σίμονς (93΄ Ζίρκζε), Ράιντερς, Μάλεν (46’ Βέχορστ), Ντεπάι (35΄Φέρμαν), Χάκπο.

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκουεΐ, Σάκα (93’ Εζρι Κόνσα), Μέινου (93’ Γκάλαχερ), Ράις, Τρίπιερ (46’ Σο), Φόντεν (80’ Γουότκινς), Κέιν (80’ Πάλμερ) , Μπέλιγχαμ.