Euro 2024: Η Εθνική Ελλάδας νίκησε την Ιρλανδία και ανέβηκε στη 2η θέση του ομίλου

Μια πολύ σημαντική νίκη που συνοδεύτηκε από καλή εμφάνιση πέτυχε η Εθνικής Ελλάδας με 2-1 επί της Ιρλανδίας και έκανε το 2x2 στον όμιλό της για τα προκριματικά του Euro 2024. Ενα γκολ σε κάθε ημίχρονο για την ομάδα του Πογιέτ που έχασε κι άλλες ευκαιρίες για να κερδίσει με μεγαλύτερο σκορ.

Ένα πολύ δυναμικό ξεκίνημα έκανε η Εθνικής Ελλάδας στο παιχνίδι σκοράροντας στο 15’ λεπτό.

Η γαλανόλευκη δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, κέρδισε αρκετά κόρνερ και στη συνέχεια ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε την άσπρη βούλα σε χέρι του Ο’ Ντόι. Ο Μπακασέτας ανέλαβε την εκτέλεση και με δύναμη έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας του Μπαζούνου και ο φωτεινός πίνακας έγραψε 1-0.

Ο Ιρλανδός κίπερ είχε δύο επεμβάσεις νωρίτερα στις προσπάθειες του Μαυροπάνου και του Μπακασέτα να τον νικήσουν.

Μετά το πολύ καλό πρώτο 15 λεπτο που έκανε η Εθνική Ελλάδας, η Ιρλανδία προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε.

Στο 27’ λεπτό ο Κόλινς ισοφάρισε για τους Ιρλανδούς. Η φάση ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ του Σμόλμπον, η κεφαλιά έγινε από τον Φέργκιουσον και στη συνέχεια ο Κόλινς με πλασέ έκανε το 1-1.

Το γκολ δεν μέτρησε αρχικά για οφσάιντ, αλλά μετά από υπόδειξη του VAR το τέρμα κατοχυρώθηκε στους φιλοξενούμενους.

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε και στο δεύτερο μέρος η Εθνικής Ελλάδας και πέτυχε ένα γρήγορο δεύτερο τέρμα εξαφανίζοντας το άγχος.

Στο 48’ λεπτό, ο Μπακασέτας έκανε μια τρομερή πάσα στον Μασούρα, εκείνος μπήκε στην περιοχή των Ιρλανδών και με υπέροχο πλασέ «έγραψε» το 2-1.

Ο Βλαχοδήμος κράτησε την Εθνικής μας ομάδας να έχει το προβάδισμα, αφού στο 72’ λεπτό ο Ελληνας κίπερ απέκρουσε τον κεραυνό του Κόλινς εκτός περιοχής.

Στο 79’ λεπτό ο Γιακουμάκης έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα για να «κλειδώσει» τη νίκη, με την αντεπίθεση να γίνεται από τα αριστερά και τον Κουρμπέλη να γυρίζει στον Κρητικό επιθετικό αλλά το σουτ του κόντραρε στα σώματα.

Η Ελλάδα αυτό που ήθελε με Ιρλανδία το πήρε και τώρα πηγαίνει στη Γαλλία τη Δευτέρα για να δοκιμάσει τις δυνάμεις της και ότι βγει.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Χατζηδιάκος, Κουρμπέλης, Μάνταλος (90’ Σιώπης), Μπακασέτας (94′ Τζαβέλλας), Πέλκας (71’ Φούντας), Μασούρας, Παυλίδης (71’ Γιακουμάκης).

Ιρλανδία: Μπαζούνου, Ντόχερτι, Οντουόντα (53’ Μακλίν), Έγκαν, Κούλεν, Φέργκιοσον, Άιντα (46’ Τζόνστον), Κόλινς, Μολούμπι (82’ Ομπαφέμι), Λένιχαλ (89’ Πάροτ), Σμολμπον (53’ Νάιτ).