Euro 2024: Η Τουρκία απέκλεισε την Αυστρία και πάει να βρει στους ”8” την Ολλανδία

Με δύο γκολ του κεντρικού της αμυντικού Μερίχ Ντεμιράλ η Τουρκία νίκησε με 2-1 την Αυστρία στη «Red Bull Arena» της Λειψίας και προκρίθηκε στους «8» του Euro 2024 όπου θα αντιμετωπίσει την Ολλανδία. Οι Τούρκοι εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν και «πλήγωσαν» τους Αυστριακούς που είχαν μια άκαρπη υπεροχή σε όλη την διάρκεια στο ματς.

Η Τουρκία αιφνιδίασε πλήρως τους Αυστριακούς και μόλις στο πρώτο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Γκιουλέρ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Πεντς απομάκρυνε με δυσκολία την μπάλα για να καταλήξει αυτή στον Ντεμιράλ που με προβολή την έστειλε στον ουρανό των διχτύων για το 0-1. Aξίζει να σημειωθεί ότι το  γκολ του Ντεμιράλ είναι το γρηγορότερο που έχει επιτευχθεί ποτέ σε νοκ-άουτ φάση Euro καθώς  χρεώθηκε στα 57 δευτερόλεπτα! Η Αυστρία προσπάθησε να απαντήσει άμεσα και στο 2’ το δυνατό σουτ του Μπάουμγκαρντνερ εκτός περιοχής πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η πίεση των Αυστριακών συνεχίστηκε και στο 5’  μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σμιντ, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, παράλληλα με την εστία της Τουρκίας για να προλάβει ο Ντεμιράλ να διώξει προ του Μπαουμγκάρντνερ. Οι ευκαιρίες για τους Αυστριακούς συνεχίστηκαν και στο 7’ ο Λίνχαρτ σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ γρήγορος με την Τουρκία να είναι επiκίνδυνη στις αντεπιθέσεις παρά την υπεροχή των Αυστριακών. Στο 25’ οι Τούρκοι είχαν μια καλή στιγμή με την κεφαλιά του Ντεμιράλ να περνάει λίγο άουτ. Πάντως μετά το πρώτο ημίωρο, έπεσε ο ξέφρενος ρυθμός που είχε ο αγώνας στο ξεκίνημά του με αποτέλεσμα να ελαχιστοποιηθούν και οι φάσεις μπροστά τις δύο εστίες.

Η Αυστρία μπήκε με διάθεση να πιέσει στο δεύτερο μέρος για να φτάσει γρήγορα στην ισοφάριση όμως οι Τούρκοι ήταν καλά οργανωμένοι στην άμυνά τους.

Στο 51′ η Αυστρία είχε τεράστια ευκαιρία για να σκοράρει όταν ο Αρναούτοβιτς βγήκε σε θέση τετ α τετ με τον Γκιουνόκ που απέκρουσε με το σώμα. Δύο λεπτά μετά οι Αυστριακοί δημιούργησαν κι άλλη φάση με τον Λάιμερ να μπαίνει στην περιοχή της Τουρκίας, αλλά να πλασάρει άστοχα.

Κι εκεί που οι Αυστριακοί κυνηγούσαν την ισοφάριση, δέχτηκαν και δεύτερο γκολ στο 59΄ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκιουλέρ πάλι ο Ντεμιράλ αυτή η φορά με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-0 για την Τουρκία.

Τελικά η Αυστρία μείωσε (1-2) στο 66’ και μπήκε ξανά στο ματς με τον Γκρέγκοριτς που μετά την κεφαλιά του Ντάνσο στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 84’ η Αυστρία έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια με τον Πος να κάνει τη σέντρα τον Γκιουνόκ να κάνει κακή έξοδο, αλλά η κεφαλιά του Γκρέγκοριτς έφυγε άουτ.

Η Τουρκία έχασε με τη σειρά της μια μεγάλη ευκαιρία στο 94’  με τον Καντιόγλου να βρίσκει τον Γιλμάζ που πλάσαρε από κοντά για να δiώξει, ο τερματοφύλακας της Αυστρίας.

Στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπάουμγκαρντερ πήρε την κεφαλιά, αλλά  ο Γκιουνόκ έδιωξε εκπληκτικά  και κράτησε την πρόκριση για την Τουρκία.

Διαιτητής ήταν ο Αρτούρ Σοάρες Ντίας από την Πορτογαλία.

ΑΥΣΤΡΙΑ (Ραλφ Ράνγκνικ): Πέντς, Ντάνσο, Πος, Ζάιβαλντ, Αρναούτοβιτς, Σάμπιτζερ, Λίνχαρτ (64’ Βέμπερ), Μουένε (46’ Πρας), Σμιντ (46’ Γκρέγκοριτς), Μπάουμγκαρντνερ, Λάιμερ (64’ Γκρίλιτς).

ΤΟΥΡΚΙΑ (Βιντσέτσο Μοντέλα): Γκινόκ, Ντεμιράλ, Κοκτσού (83’ Καχβετσί), Γκιουλέρ (78’ Ακτιούρκογλου), Μπαρντακτσί, Γιούκσεκ (58’ Οζκάν), Μουλντούρ, Γιλντίζ (78’ Γιοσουκλού), Καντιόγλου, Γιλμάζ, Αϊχάν.