Euro 2024: Σκόραρε η Εθνική μας αλλά έχασε από την ανώτερη Ισπανία με 1-3

Η ταλαιπωρία της Εθνικής Κύπρου στα προκριματικά του Euro 2024 τελείωσε απόψε με την 8η σερί ήττα.

Το Εθνικό μας συγκρότημα τουλάχιστον απόψε σκόραρε αλλά έχασε με 1-3 από την Ισπανία και τερμάτισε στην τελευταία θέση με μηδέν βαθμούς.

Οι Ισπανοί ξεκίνησαν όπως αναμενόταν φουριοζοι και κατάφερα να προηγηθούν με 0-1 στο 5′ λεπτό με γκολ του Yamal.

Οι ποδοσφαιριστές της La Furia Roha συνέχισαν να ελέγχουν τον αγώνα και πέτυχαν το 0-2 με τον Mikel Oyarzabal στο 22′  λεπτό μετά από παρέμβαση του VAR αφού ο βοηθός είχε υποδείξει τον επιθετικό της Ισπανίας ως offside.

Εξι λεπτά αργότερα στο 28′ λεπτό ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 0-3 για την Ισπανία με σκόρερ τον Joselu.

Το 0-3 ήταν και το σκορ του Α’ ημιχρόνου.

Στο Β’ ημίχρονο οι Ισπανοί έριξαν ρυθμούς όμως και πάλι ήλεγχαν τον ρυθμο του αγώνα και δεν έδειχναν να απειλούντα από την Εθνική μας.

Μέχρι που φθάσαμε στο 75′ λεπτό όπου μετά από κλέψιμο του Κάστανου στο κέντρο του γηπέδου αυτός έδωσε στον Χαραλάμπους που βρήκε τον Πηλέα μόνο στη περιοχή ο οποίος ψύχραιμα πλασαρε τον David Raya πετυχαίνοντας το 1-3 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμων αφού δεν είναι και λίγο πράγμα να πετυχαίνεις γκολ στην 8η καλύτερη ομάδα του κόσμου.

Η Εθνική μας σκόραρε για τελευταία φορά στις 20 Ιουνίου με τον Καστανό στην εκτός έδρας ήττα από την Νορβηγία με 3-1.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το VAR κάλεσε τον διαιτητή για έλεγχο στην αρχή της φάσης για ενδεχόμενο φάουλ του Κάστανου στο κλέψιμο της μπάλας. Ο διαιτητής πολύ ορθά κατακύρωσε το γκολ αφού δεν υπήρχε παράβαση.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε την Ισπανία νικήτρια με 1-3