Euro U17: Με γκολ του Trovisco Joao στις καθυστερήσεις, η Πορτογαλία πάει στον τελικό της Τετάρτης (στιγμιότυπα)

Δύο γκολ της τελευταίας στιγμής  έστειλαν την Πορτογαλία να κλείνει θέση στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος UEFA U17. Η Πορτογαλία στο Α’ ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με 2-0  και τo μετέτρεψε σε μια δραματική νίκη 3-2 επί της Σερβίας στο ”AEK Arena” στη Λάρνακα πριν από λίγο.

Ήταν η Σερβία που είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και παραλίγο να προηγηθεί στο 1’  λεπτό από μια λανθασμένη πάσα στην άμυνα της  Πορτογαλίας όμως το σουτ του Βάσιλιτς πέρασε έξω.

Στη συνέχεια, ο Τζόρντε ​​Ράνκοβιτς δοκίμασε ένα  σουτ από τα 25 μέτρα και ο Πορτογάλος τερματοφύλακας Ντιόγκο Φερέιρα απέκρουσε με υπερένταση και έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ωστόσο, η Πορτογαλία απείλησε στην αντεπίθεση και η υψηλή αμυντική γραμμή της Σερβίας επέτρεψε στον Cardoso Varela να πλασαριστεί στο τέρμα με τον Rodrigo Mora μετά από ένα  κόρνερ, αλλά τελικά βλέποντας την ευκαιρία να χάνεται καθώς ο Vasilije Kostov κατάφερε να επιστρέψει.

Στη συνέχεια, ο Andrija Maksimovic είχε δύο γρήγορες προσπάθειες από την άκρη της περιοχής που σώθηκαν από τον Diogo Ferreira και λίγο μετά ένα κεραυνοβόλο σουτ του  Geovany Quenda φέυγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η Πορτογαλία έχασε μια χρυσή ευκαιρία λίγο πριν το 20λεπτο, με τον Καρντόσο Βαρέλα σε καθαρό οπτικό πεδίο, όμως το σουτ του Βαρέλα σύρθηκε έξω από το δοκάρι και η εξοργισμένη αντίδρασή του έδειξε ότι ήξερε ότι έπρεπε να σκοράρει.

Στη συνέχεια, καθώς η νύχτα ακολουθεί τη μέρα, μετά αυτή την τεράστια χαμένη ευκαιρία στην μία εστία, είχαμε γκολ στην άλλη εστία όταν ο  Μιχάιλο Τσβέτκοβιτς ήταν ο σκόρερ, παίζοντας ένα άψογο ένα-δύο με τον Ντούσαν Μακέβιτς πριν σπρώξει τη μπάλα ακριβώς μέσα στο δεξί δοκάρι πετυχαίνοντας το 1-0 για τη Σερβία στο 22’ λεπτό.

Η Σερβία ήταν πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ πριν από το μισάωρο, με την πάσα του Cvetkovic στον Andrija Maksimovic, του οποίου το σουτ έφυγε πάνω από το δοκάρι.

Στη συνέχεια, η Πορτογαλία παραλίγο να ισοφαρίσει, με τον Rodrigo Mora να έχει ένα σουτ που διώχνει στη γραμμή ο Vasilije Kostov μετά από ασίστ του  Gabriel Silva.

Ωστόσο, ήταν η Σερβία που σημείωσε το δεύτερο γκολ του αγώνα και διπλασίασε το προβάδισμα.

Ο Τσβέτκοβιτς συμμετείχε για άλλη μια φορά, παίζοντας μια πάσα με λόμπα στον Τζόρντε ​​Ράνκοβιτς. Το χαμηλό σουτ του Ράνκοβιτς αποκρούστηκε από τον Ντιόγκο Φερέιρα, αλλά η μπάλα στη συνέχεια κόντραρε στον Πορτογάλο αμυντικό Εντουάρντο Φελισσίμο και στα δίχτυα και με αυτογκολ η Σερβία στο 37’ λεπτό πέτυχε το 2-0.

Στη συνέχεια, η Σερβία είχε σχεδόν ένα τρίτο γκολ  λίγο πριν από το ημίχρονο σε σουτ του Aleksa Vasilic μέσω μιας αστοχίας από τον Afonso Sousa.

Το 2-0 ήταν το αποτέλσμα του Α’ ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του Β’ ημιχρόνου βρήκε για άλλη μια φορά τη Σερβία να δημιουργεί ευκαιρίες, η πιο καθαρή από τις οποίες δημιούργησε μια πάσα του Mihajlo Cvetkovic που έβαλε τον Djorde Rankovic μόνο στο τέρμα, ο Ντιόγκο Φερέιρα έφυγε για να τον μαρκάρειει, με τον Ράνκοβιτς να παίρνει τη μπάλα πέρα ​​από τον ορμητικό Πορτογάλο τερματοφύλακα πριν επιχειρήσει να ρίξει τη μπάλα πάνω από τους αμυντικούς που είχαν επιστρέψει να καλύψουν, το σουτ του να αναπηδά από το κάτω μέρος του οριζόντιας δοκού και τελικά να απομακρυνθεί

Η Πορτογαλία είχε άλλη μια χρυσή ευκαιρία λίγα λεπτά αργότερα, μια μακρινή μπαλιά από τον Eduardo Felicissimo που έβγαλε τον Geovany Quenda στο ένας εναντίον ενός με τον Σέρβο τερματοφύλακα Vukasin Jokanovic.

Ωστόσο, αντί να πλασάρει, ο Κουέντα προσπάθησε να αφήσει την μπάλα στον Γκάμπριελ Σίλβα, αλλά η πάσα του ήταν δυνατή και ο κίνδυνος πέρασε.

Στη συνέχεια, η Πορτογαλία βρήκε το γκολ αφού ο  Geovany Quenda με φάουλ προς την περιοχή βρήκε τον Gabriel Silva και ο  Roganovic Vuk στην προσπάθεια του να αποκρούσει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του πετυχαίνοντας το 2-1 στο 60′ λεπτό.

Με το σκορ να μειώνεται πλέον σε ένα μόνο γκολ, η Πορτογαλία αναζητούσε εντονα την ισοφάριση.

Ωστόσο, κόντρα στη ροή του αγώνα με λίγο περισσότερο από δέκα λεπτά να απομένουν, παραλίγο οι Σέρβοι να πάρουν εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων όταν μια καλοδουλεμένη επιθετική κίνηση τελείωσε η φάση με τον Aleksa Vasilic αλλά ο Ρούι Σίλβα έδιωξε  την μπάλα στη γραμμή, αποτρέποντας το 3-1 για να κρατήσει την Πορτογαλία στο παιχνίδι

Η αποφασιστική άμυνα της Σερβίας τελικά έσπασε με μόλις ένα λεπτό να απομένει πριν το 90′ λεπτό, μια χαμηλή σέντρα από τον Eduardo Fernandes πάσαρε στον Rodrigo Mora , του πρωταγωνιστή του τουρνουά όπου μέχρι τότε είχε ένα αχαρακτήριστα ήσυχο παιχνίδι, αλλά εμφανίστηκε όταν η χώρα του τον χρειαζόταν περισσότερο και ισοφάρισε σε 2-2 στο 89’ λεπτό.

Με το 2-2 πλέον η Σερβία απλά περίμενε το σφύριγμα της λήξης αφού οι Πορτογάλοι σφυροκοπούσαν συνεχώς.

Φθάσαμε στο 90’ + 5’ λεπτό όπου μια  σέντρα του Έντγκαρ Μότα στο κέντρο της περιοχής του πέναλτι ο Trovisco Joao με κεφαλιά έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στην οροφή του φιλέ για να προκαλέσει πανδαιμόνιο στην Πορτογαλική ομάδα,, στον πορτογαλικό πάγκο αφού πέτυχε το τελικό 3-2.

Οι Σέρβοι έμειναν απογοητευμένοι στο έδαφος, ενώ η Πορτογάλοι πανηγύριζαν σαν τρελλοί έχοντας προκριθεί στον τελικό της Τετάρτης που θα γίνει την Τετάρτη 5 Ιουνίου στις 20:30 στο ‘’Αλφαμέγα’’

Θα παίξουν με τον νικητή του άλλου ημιτελικού της βραδιάς, που θα διεξαχθεί μεταξύ Ιταλίας και Δανίας στο Στάδιο Αντώνης Παπαδόπουλος στη Λάρνακα.