Eurobasket U20: Εχασε η Ελλάδα από την Γαλλία και πάει για μετάλλιο απόψε κόντρα στο Βέλγιο

Βαριά ήττα γνώρισε στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό του Eurobasket U20 η Εθνική Νέων απέναντι στη Γαλλία με 51-98 και πλέον θα παίξει τα ρέστα της για τη τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο κόντρα στο Βέλγιο σήμερα στις 18:30.

Στον τελικό που θα γίνει λίγο αργότερα στις 21:00 η Γαλλία θα αντιμετωπίσει το Ισραήλ.

Αναλυτικά:

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Raynaud με 15 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Ζούγρης με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν ένα ισορροπημένο παιχνίδι (9-9). Εν συνεχεία όμως οι Γάλλοι χτύπησαν στο ανοιχτό γήπεδο και με πρωταγωνιστή τον Raynaud πήραν διαφορά οκτώ πόντων (14-22) ενώ έκλεισαν τη περίοδο με διψήφια διαφορά. Η Εθνική μας ήταν αρκετά νευρική όσο περνούσε η ώρα και οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύονταν στο έπακρο την αθλητικότητα τους (19-36). Ζούγρης και Μαντζούκας είχαν απενεργοποιηθεί επιθετικά από την αντίπαλη άμυνα και η διαφορά ολοένα και μεγάλωνε (23-51).

Στη τρίτη περίοδο ο πλουραλισμός της Γαλλίας παράμεινε ο ίδιος με την Εθνική μας να μη μπορεί να ακολουθήσει τον φρενήρη ρυθμό (30-60). Από πλευράς των γηπεδούχων μονάχα οι Οικονομοπόπουλος και Μαντζούκας έπαιρναν επιθετικές πρωτοβουλίες. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τη Γαλλία να αντιμετωπίζει στο Μεγάλο Τελικό της Κυριακής το Ισραήλ.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 23-51, 39-66, 51-98.