Euroleague: Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την αστοχία στις ελεύθερες βολες και στα ριμπάουντ (στιγμιότυπα)

Οι λάθος επιλογές στην περιφερειακή άμυνα, η αναποτελεσματικότητα στα επιθετικά ριμπάουντ και στις ελεύθερες βολές (9/16), οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στη δεύτερη ήττα του στην εφετινή Euroleague και μάλιστα διαδοχική, καθώς είχε προηγηθεί αυτή στο Παρίσι από την Παρί, στην έναρξη της «διαβολοβδομάδας».

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 90-86 από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη, για την 4η αγωνιστική, με τους Ισπανούς να ισορροπούν το ρεκόρ τους (2-2) και να παίρνουν άτυπη ρεβάνς από την ήττα τους στον περυσινό τελικό, που ανέδειξε πρωταθλητή Ευρώπης τον επτάστερο.

Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» τα ελλιπέστατα αμυντικά αντανακλαστικά του στην περιφέρεια, με την Ρεάλ να μετράει 6/10 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και να βρίσκει με το… καλησπέρα ψυχολογία. Οι Ισπανοί έγραψαν το 8-0 στο 2’, ενώ γρήγορα εξασφάλισαν μία διψήφια διαφορά 11 πόντων (14-3 στο 4’), για να ξεφύγουν ακόμη και με +14 στο 5’ (19-5). Η είσοδος των Ερνανγκόμεθ και Παπαπέτρου στο παρκέ βοήθησε τους «πράσινους» να αντιδράσουν στην επίθεση, μειώνοντας σε 28-19 στο 10’.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ενεργοποίησε την άμυνα του, περιορίζοντας τους γηπεδούχους στους 15 πόντους, ενώ Λεσόρ και Ναν «χτύπησαν» στη ρακέτα των Ισπανών, μαζεύοντας τη διαφορά στους 5 πόντους, στο φινάλε του ημιχρόνου (43-38).

Το «τριφύλλι» βρέθηκε ακόμη και στο -2 στο 22’ (47-45), αλλά με τους Μούσα και Αμπάλδε να βρίσκουν ρυθμό και να σημειώνουν συνολικά 17 πόντους, οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 17-4, επαναφέροντας τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας για τη Ρεάλ (+15, 64-49 στο 28’). Ναν και Οσμάν απείλησαν από τα 6,75, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να διαμορφώσουν το 70-58 στο 30’.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε και πάλι το ξέσπασμα που έψαχνε, αλλά η αντίδραση του είχε διάρκεια μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου, όταν με επιμέρους σκορ 8-13, μείωσε σε 78-71 στο 35’. Οι Ισπανοί πάντως βρήκαν και πάλι το μακρινό σουτ, ο Καμπάτσο ήταν πραγματικός… μαέστρος στην επίθεση και από τη στιγμή που η Ρεάλ ξέφυγε και πάλι με διψήφια διαφορά (82-71 στο 36’), δεν αισθάνθηκε την… ανάσα των «πράσινων».

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 43-38, 70-58, 90-86.

ΡΕΑΛ (Τσους Ματέο): Αμπάλδε 13 (3 τρ.), Καμπάσο 19 (3), Ράταν-Μέις 4, Γκονθάλεθ, Χεζόνια 7 (1), Μούσα 15 (3), Ντεκ 11 (2), Ιμπάκα, Ταβάρες 8, Γιουλ 8 (2), Εντιαγιέ 5 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Μπράουν, Σλούκας 3 (1), Οσμαν 13 (3), Παπαπέτρου 12 (1), Γκραντ 3, Ναν 23 (2), Λεσόρ 8, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ 16 (4), Μήτογλου, Γιουρτσεβέν 8.