Europa League: Ηττα με 1-0 για τον Ολυμπιακό από την West Ham στο Λονδίνο

Ο Ολυμπιακός πάλεψε όσο μπορούσε στο παιχνίδι του με την Γουέστ Χαμ στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, αλλά τελικά ηττήθηκε με 1-0 από ένα γκολ του Πακετά στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου και μειώθηκαν σε μεγάλο βαθμό οι ελπίδες του για να κατακτήσει μία από τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου που οδηγούν στη συνέχεια του Γιουρόπα Λιγκ. Οι Πειραιώτες ήταν ακίνδυνοι επιθετικά στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και ξεθάρρεψαν μετά το γκολ που δέχτηκαν, έχοντας μια μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου με δοκάρι του Μαντί Καμαρά.

Τα «σφυριά» άρχισαν να πιέζουν από την αρχή τους Πειραιώτες και στο 13’ ο Πασχαλάκης έκανε μια σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Μπενραχμά. Στο επόμενο λεπτό ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού επενέβη ξανά σε κεφαλιά του Αγκέρ. Σταδιακά οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να παγώσουν τον ρυθμό της Γουέστ Χαμ και να της κλείσουν τους διαδρόμους προς την περιοχή τους. Στο 32’ ο Μπενραχμά έκανε νέο καλό σουτ εκτός περιοχής, αλλά πάλι ο Πασχαλάκης έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε ενώ αμέσως μετά ο Αγκέρ έπιασε την κοντινή κεφαλιά για να περάσει η μπάλα ελάχιστα άουτ. Ο Ολυμπιακός φάνηκε για πρώτη φορά επιθετικά στο 35’ με τον Ορτέγκα να κάνει το γύρισμα και τον Ποντένσε να πιάνει ένα μονοκάματο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή που έφυγε άουτ στην τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους.

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους με την Γουέστ Χαμ να προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό της και τον Ολυμπιακό να αναζητά την ευκαιρία να βγει στην κόντρα. Στο 63’ ο Γουόρντ- Πράους έκανε το σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής για να μπλοκάρει ο Πασχαλάκης. Η Γουέστ Χαμ άνοιξε το σκορ στο 73’ με τον Γουόρντ – Πράους να βρίσκει στην πλάτη της άμυνας των Πειραιωτών τον Πακετά κι αυτός με μονοκόματο βολέ να νικάει τον Πασχαλάκη για το 1-0. Αρχικά ο βοηθός έδειξε οφ-σάιντ τον Πακετά, αλλά μετά από έλεγχο της φάσης στο VAR το γκολ μέτρησε καθώς ο Βραζιλιάνος επιθετικός καλυπτόταν από τον Ορτέγκα.

Ο Ολυμπιακός… άγγιξε την ισοφάριση στο 86’ όταν μετά από κόρνερ του Φορτούνη, ο Πορόσο πήρε την πρώτη κεφαλιά για να έρθει να πιάσει νέα κεφαλιά ο Μαντί Καμαρά στέλνοντας την μπάλα από κοντά να χτυπήσει στο δοκάρι της εστίας του Φαμπιάνσκι. Στο 88’ ο Ροντινέι μπήκε υπέροχα στην περιοχή των Λονδρέζων, αλλά σούταρε λίγο πάνω από την εστία.

Με κίτρινες κάρτες παρατηρήθηκαν οι Αλβαρες, Κούντους, Ποντένσε, Πορόσο, Φορτούνης, Μπόουεν και Καμαρά.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ:  Φαμπιάνσκι, Τσούφαλ, Μαυροπάνος, Αγκέρ, Εμερσον, Μπενραχμά (84’ Κορνέτ), Γουόρντ-Πράους, Αλβαρες (80’ Σούτσεκ), Πακετά, Κούντους (89’ Μουμπάμα), Μπόουεν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Πορόσο, Ρέτσος, Ορτέγκα, Εσε (89’ Μπιέλ), Καμαρά, Αλεξανδρόπουλος (76’ Σκάρπα), Ποντένσε (76’ Μασούρας), Φορτούνης, Γιόβετιτς (55’ Ελ Κααμπί).