Europa League: Οι «Bianconeri» γίτωσαν την πρώτη παρτίδα με την Sevilla στο 90’+7’

Για τον 1ο αγώνα της ropa League που έγινε στο «Juventus Allianz Stadium» η Γιουβέντους γλίτωσε την ήττα στο 7’ λεπτό των καθυστερήσεων κι άφησε ανοικτούς λογαριασμούς με τη Σεβίλλη, ενώ η Ρόμα έκανε βήμα πρόκρισης στον τελικό, αφού νίκησε με 1-0 τη Λεβερκούζεν.

Γιουβέντους – Σεβίλλη:

Η ομάδα της Ανδαλουσίας ήταν μια ανάσα από το να πάρει ένα σπουδαίο «διπλό» στο Τορίνο, επιβεβαιώνοντας ότι το Europa League είναι η διοργάνωση της.

Στο τέλος, όμως, «μίλησαν» οι «Bianconeri», οι οποίοι με ήρωα τον Federico΄Gatti στην τελευταία φάση του αγώνα στο 7’ λεπτό των καθυστερήσεων, απέφυγαν την ήττα.

Με το γκολ αυτό όσον αφορά την πρόκριση στον τελικό που θα γίνει στη Βουδαπέστη στο «Puskás Aréna» στις 31 Μαϊου, παραμένουν ανοικτά, με τους Ισπανούς να χάνουν στην τελευταία φάση του αγώνα μια μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Η Σεβίλλη άνοιξε το σκορ με τον En-nesyri στο 26 λεπτό και συνέχισε να είναι ανώτερη, παίζοντας εξαιρετικά στις αντεπιθέσεις. Όταν, όμως, δεν «σκοτώνεις» τη Γιουβέντους, τότε πιθανότατα θα το πληρώσεις κι αυτό συνέβη.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέσνι, Ντανίλο, Μπονούτσι (62′ Γκάτι), Σάντρο, Κουαδράδο, Μιρέτι (46′ Κιέζα), Λοκατέλι, Ραμπιό, Κόστιτς (46′ Ίλινγκ Τζούνιορ), Ντι Μαρία (70′ Πογκμπά), Βλάχοβιτς (62′ Μίλικ)

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπουνού, Νάβας, Μπαντέ, Γκούντελ, Ακούνια, Φερνάντο, Ράκιτιτς, Οκάμπος (34′ Μοντιέλ), Τόρες (74′ Γκόμες), Χιλ (82′ Λαμέλα), Εν Νεσιρί