Europa League: Πρώτη νίκη με τριάρα για τον Ολυμπιακό Πειραιώς (στιγμιότυπα)

Ο Ολυμπιακός είχε ένα απόλυτα επιτυχημένο βράδυ την Πέμπτη (3/10), καθώς κατάφερε να κερδίσει τη Μπράγκα με 3-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης», εξασφαλίζοντας τους πρώτους του βαθμούς στην League Phase του Europa League. Ο νεαρός Μουζακίτης ξεχώρισε με την εξαιρετική του παρουσία στο κέντρο, ενώ καθοριστική στιγμή του αγώνα ήταν η σωτήρια επέμβαση του Τζολάκη στο 39’, που κράτησε το παιχνίδι στο 0-0. Γενικά όλοι οι παίκτες των Πειραιωτών έπαιξαν με πάθος και αποφασιστικότητα και «έπνιξαν» την Μπράγκα που είναι μια δυνατή και ποιοτική ομάδα.

Το σκορ άνοιξε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45’), όταν από λάθος στην άμυνα της Μπράγκα, η μπάλα κατέληξε στον Ελ Κααμπί, ο οποίος βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα μετά από κόντρα με αμυντικό των Πορτογάλων. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και στο 53ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματά του, με τον Εσε να σκοράρει μετά από κίνηση και πάσα του Ροντινέι. Ο Βραζιλιάνος μπακ ήταν καθοριστικός στο παιχνίδι, συνεισφέροντας όχι μόνο αμυντικά, αλλά και επιθετικά.

Το τρίτο γκολ ήρθε στο 59’, όταν ο Ελ Κααμπί σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, μετά από συνδυασμό του Ροντινέι και του Γουίλιαν, εκμεταλλευόμενος ένα λάθος του τερματοφύλακα της Μπράγκα. Ο Ολυμπιακός είχε αρκετές ευκαιρίες για να αυξήσει το σκορ, ενώ η Μπράγκα προσπάθησε να βρει τρόπο να μειώσει, αλλά ο Τζολάκης ήταν σταθερός κάτω από τα δοκάρια.

Με αυτή τη νίκη, οι “ερυθρόλευκοι” κερδίζουν ψυχολογικό πλεονέκτημα ενόψει του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ την Κυριακή (6/10), αφήνοντας πίσω τους την ήττα από τη Λυών στην πρεμιέρα. Η ομάδα τους έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και θα πάει με αυτοπεποίθηση στο μεγάλο ματς της Σούπερ Λιγκ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Πολωνός Ντάμιαν Σίλβεστζακ. Με κίτρινες κάρτες παρατηρήθηκαν οι: Ρέτσος, Ορτέγκα – Καρβάλιο και Φερέιρα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουϊς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ορτέγκα, Κάρμο (80΄ Πιρόλα), Ρέτσος (73΄ Ντόι), Κοστίνια, Έσε, Μουζακίτης, Τσικίνιο (58΄ Γουϊλιαν), Ροντινέι, Ζέλσον Μαρτίνς (73΄ Ολιβέιρα), Ελ Κααμπί.

ΜΠΡΑΓΚΑ (Κάρλος Καρβαλιάλ): Ματέους, Φερέιρα, Νιακατέ, Άρεϊ-Εμπί, Μαρίν (67΄ Ρότζερ Φερνάντες), Καρβάλιο (46΄ Γκορμπί), Α. Όρτα (68΄ Βίκτορ Γκόμες), Μπρούμα, Μαρτίνες (46΄ Γκάρμπι), Ρ. Όρτα, Ρομπέρτο Φερνάντες (67΄ Ελ Ουαζανί).