Η ΠΑΦΟΣ F.C. δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες της και θέλει νεα ανατροπή στη Λεμεσό (στιγμιότυπα)

Παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε για περίπου μία ώρα με παίκτη παραπάνω, η Πάφος F.C. δέχτηκε την ήττα στην Ρουμανία από την CFR Cluj με 1-0 και πλέον ψάχνει νέα ανατροπή στη Λεμεσό.

Το πρώτο σουτ εντός στόχου στον αγώνα ήταν και γκολ για την Cluj, όταν ο Κορένικα από τα αριστερά σύγκλινε προς τα μέσα και με πλασέ νίκησε τον Iβουσιτς στο 16’.

Η Πάφος θέλησε να απαντήσει άμεσα και στο 19’ είχε σπουδαία ευκαιρία, με το σουτ του Κορέια να αποκρούεται από τον Πόπα.

Μετά το 20’ ο ρυθμός έπεσε και οι δύο ομάδες έκλεισαν τους διαδρόμους.

Οι γηπεδούχοι στο 36’ έμειναν με 10 παίκτες μετά από κτύπημα του Ντεάκ στον Κορέρια εκτός φάσης. Ο διαιτητής Σίμοβιτς αφού πήγε στο VAR, έδειξε την κόκκινη.

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου η Πάφος απείλησε με τους Τάγκοβιτς και Λουκάσεν, όμως τα σουτ τους, δεν βρήκαν στόχο.

Θέλησε να αιφνιδιάσει η Πάφος στο Β’ ημίχρονο και στα πρώτα δευτερόλεπτα ο Ζάιρο ένα μέτρο από την γραμμή τέρματος του Πόπα, προσπάθησε να τον νικήσει με τακουνάκι όμως απέτυχε.

Eνα λεπτό αργότερα μετά το γύρισμα του Κορέια, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι και εκεί ο Aντερσον μόνος με το τέρμα δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στο πλεχτό.

Η ομάδα του Καρσέδο πίεσε, προσπάθησε να βρει τον τρόπο για το γκολ όμως η Cluj κλείστηκε πίσω και έφραξε τους διαδρόμους.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος με την Cluj να παίρνει την νίκη με 1-0.

CFR Cluj: Πόπα, Μογός, Μπόμπεν, Κρέσιτς, Καμόρα, Αρτεάν, Κεϊτά (Ντόκοβιτς 87’), Ταχτσίδης (Νκολολό 64’), Ντεάκ, Μπιρλιγέα (Μαικλ 76’), Κορένιτσα (Αμπιέντ 87’).

ΠΑΦΟΣ F.C.: Iβουσιτς, Κορέια (Νατέλ 80’), Λουκάσεν, Γκολντάρ, Πηλέας (Σούνιτς 62’), Ναμ (Βαλακάρι 46’), Ντράγκομιρ, Μπρούνο (Ζάζα 62’), Πέπε (Αντερσον 46’), Τάνγκοβιτς, Ζάιρο.