Με ψυχή και πάθος ο Απόλλωνας απέκλεισε την ΑΕΚ (στιγμιότυπα)

Τέλος αγώνα στο ‘’αλφαμέγα’’με τον Απόλλωνα να πετυχαίνει τεράστια νίκη πρόκριση επί της ΑΕΚ με  σκορ 2-1 και να παίρνει την πολυπόθητη πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Οι “Γαλανόλευκοι” έδειξαν από την έναρξη του αγώνα ότι είχαν περισσότερη διάθεση να κρατήσουν μπάλα και να δημιουργήσουν ευκαιρίες, όμως δεν ήταν τέτοιες που να δημιουργήσουν προβλήματα στην εστία του Piric.

Στο 8′ λεπτό η ΑΕΚ κατέβηκε για πρώτη φορά στην εστία του Απόλλωνα και εκμεταλλευόμενη αδράνεια στην αμυντική ισορροπία των “γαλανολευκων” προηγήθηκε με 0-1 με σουτ του Gama.

Ο Απόλλωνας δεν επηρεάστηκε από το γκολ και επεδίωξε με πάθος το γκολ της ισοφάρισης το οποίο ήλθε στο 22′ λεπτό με κοντινό βολέ του Sandos μετά από ένα μελε διαρκείας στην μικρή περιοχή του Piric και το “αλφαμεγα’ πήρε φωτιά.

Οι ποδοσφαιριστές του Pablo Machin συνέχισαν να κρατούν την μπάλα και να προσπαθούν να πετύχουν και δεύτερο γκολ, όμως στις δύο ευκαιρίες που δημιούργησε ο Piric είπε όχι.

Το 1-1 ήταν και το σκορ του Α’ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου οι δύο ομάδες ανέβασαν στροφές και η μπάλα ανεβοκατέβαινε από την μια εστία στην άλλη.

Στο 61′ κ 62′ η ΑΕΚ είχε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για γκολ όμως αυτό δεν ηλθε. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Απόλλωνας έβαλε περισσότερη πίεση στην άμυνα της ΑΕΚ για να πετύχει γκολ.

Αυτό ήλθε στο 78′ λεπτό με κεφαλιά γκολ του Marques να σημειώνει το 2-1 και την ολική ανατροπή από κοντά και το γήπεδο πήρε εκ νέου φωτιά με τους ” Φυγάδες” να δονούν την ατμόσφαιρα με το σύνθημα ΑΠΟΛΛΩΝ ΘΡΥΛΟΣ ΚΎΠΕΛΛΟ.

Στον χρόνο που απέμεινε ο Απόλλωνας έκανε  διαχείριση και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τον Απόλλωνα να πανηγυρίζει μία τεράστια πρόκριση.