Η ΑΕΚ ήταν κοντά σε θετικό αποτέλεσμα κόντρα στους Τούρκους, όμως έχασε λίγο πριν από το τέλος

Η ΑΕΚ μπορεί να ηττήθηκε το βράδυ της Πέμπτης (13/10) από τη Φενερμπαχτσέ στην «Αρένα» με 1-2 για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League, όμως συνεχίζει να έχει τον πρώτο λόγο για την κατάληψη της τρίτης θέσης που οδηγεί στην επόμενη φάση του Conference League.

Οι Λαρνακείς αντιμετώπιζαν σαφέστατα μια πολύ ποιοτική ομάδα, όμως εκ του αποτελέσματος και της εικόνας της αναμέτρησης, φάνηκε πως υπερεκτίμησαν τη δυναμική του αντιπάλου τους. Έτσι, δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν το βαθμολογικό κέρδος που θα τους επέτρεπε να είναι με το ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση στο Conference League.

Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 0-1 στο 16’ λεπτό με τον Pedro Joao,  σκορ με το οποίο έκλεισε το Α’ ημίχρονο. Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και στο 52’ λεπτό ισοφάρισε σε 1-1 με πέναλτι που κτύπησε ο Trickovski Ivan. Οι Τούρκοι όμως στο 80’ λεπτό πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 1-2 με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Batshuayi Michy. Στο 86’ λεπτό ο Piric έπιασε πέναλτι του Valencia Enner.