Νίκη με ανατροπή ο ΑΠΟΕΛ επί του ΑΠΌΛΛΩΝΑ με 3-1 (Video)

Τεράστια νίκη με ανατροπή ο ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι με τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ.

Το σκορ άνοιξε ο Πίττας μόλις στο 3′ λεπτό γράφοντας το 0-1.

Ο Πίττας σημείωσε και 2ο γκολ στο 20′ λεπτό, όμως το γκολ σωστά δεν μέτρησε αφού ήταν σε θέση off-site.

Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει και έχασε χρυσή ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 28′ λεπτό σε τετ α τετ του Ben με τον Jovanovic όμως ο Κογκολεζος πλασαρε έξω.

Το 0-1 ήταν και το σκορ του Α’ ημιχρόνου.

Στο Β’ ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά και κέρδισε πέναλτι στο 49′ μετά από λανθασμένη ενέργεια του Αρτυματά να επιχειρήσει σουτ σε μία ακίνδυνη φάση την στιγμή που o Μακέτα άπλωσε το πόδι στη φάση. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Κβιλιταλια  και σημείωσε το 1-1.

Στο 79′ λεπτό μετά από λάθος του Αλεσαμι στον χώρο του κέντρου ο Ben έδωσε μακρινή συρτή πάσα στον Μακέτα ο οποίος εκμεταλευθηκε την ανισοροπία στην άμυνα του ΑΠΟΛΛΩΝΑ και έδωσε μια εύκολη πάσα στον αμαρκάριστο Ndogala εντός της περιοχής ο οποίος πέτυχε χωρίς δυσκολία το 2-1

Στο 89′ λεπτό μετά από λανθασμένο υπολογισμό στο κοντρόλ της μπάλας από τονΠειπενς η μπάλα πήγε στον Νdogala στο ύψος της περιοχής και στην προσπάθεια του ο Γάλλος να τον σταματίσει υπέπεσε σε φάουλ. Το φάουλ εκτέλεσε απευθείας ο Ben σκοράροντας το τελικό 3-1.