Στην κορυφή για αλλη μια βδομάδα ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ μετά τη νίκη επί της ΠΑΕΕΚ με 3-1.

Αποδίδοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο στα πρωτα 20′ λεπτα του αγώνα ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ προηγήθηκε με 2-0.

Μόλις στο 1′ λεπτό ανοιξε το σκορ με τον Luka Stor μετά από assist του Dabo Bagally.  Ο Dabo μετά από 13′ λεπτα σημείωσε το 2-0 με προβολή από κοντα μετα από ασταθή απόκρουση του Procek σε σουτ του Roberge.

Ανεξήγητα ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ έριξε ρυθμούς μετά το 2-0 και η ΠΑΕΕΚ ξεθάρρεψε και καταφερε να μειώσει σε 2-1 στο 27′ λεπτό με πέναλτυ του Babic  σε ανατροπή του Χαραλάμπυς από τον Khamas.

Στο 2ο ημίχρονο ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ανέβασε ρυθμούς παρόλό που η ΠΑΕΕΚ προσπαθούσε να κερδίσει μέτρα.

Μετά την διπλή αλλαγή του Zorniger στο 75′ λεπτό (Iliev αντί Djoum και Ψύχα αντί Αλμπάνη), ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ  έγινε ακόμα πιό επιθετικός και κατάφερε να σημειώσει το 3-1 στο 81′ λεπτό με τον Ψύχα μετά από assist του Iliev, που ηταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ανοιξε την διαφορά μετά και το αποτέλεσμα του ντερμπι στην Αρένα στο +3 από την ΑΕΚ και βλέπει πλεόν το ντέρμπι με την Ανόρθωση στο ” Αντώνης Παπαδόπουλος” την ερχόμενη Δευτέρα 29/11.