Τεράστια νίκη της ΔΟΞΑΣ στο Τσίρειο επί της ΑΕΛ με 1-2, χωρίς να είναι καλύτερη αλλά αποτελεσματική

Χωρίς νίκη σε 4 αγωνιστικές παρέμεινε η ΑΕΛ. Αν και ήταν σαφώς βελτιωμένη, βρήκε ευκαιρίες, έχασε πέναλτι, είδε ένα γκολ να μην μετρά για ελάχιστα χιλιοστά (απόκρουση επί της γραμμής), τελικά δεν πήρε αυτό που της άξιζε τουλάχιστον την ισοπαλία.

Η ΔΟΞΑ άνοιξε πολύ νωρίς το σκορ με τον Αντενόν στο 9’ λεπτό.  Το 0-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ μπήκε δυνατά κέρδισε πέναλτι στο 57’ λεπτό, όμως ό Τζάλμα το χάνει αφού ο  Σισκόφσκι το αποκρούει. Στο 61’ λεπτό η ‘’Γαλαζοκίρτινοι’’ κερδίζουν και 2ο πέναλτι. Αυτή τη φορά το εκτέλεσε εύστοχα ο Μπεραχίνο γράφοντας το 1-1.

Όμως η Δόξα θα καταφέρει να προηγηθεί ξανά στο 77’  λεπτό, με τον Στυλιανού να βγαίνει στην αντεπίθεση, να πασάρει στον Μπένι και εκείνος με ένα δυνατό σουτ, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Τίποτα δεν άλλαξε και το τελικό σκορ 1-2 βρήκε τους ποδοσφαιριστές της ΔΟΞΑΣ να πανηγυρίζουν τους δε της ΑΕΛ κατηφείς να αποχωρούν από το γήπεδο.