Ενος δοκαριού, άλλα 2 έπονται και καπως ετσι αποκλείστηκε η ΑΕΚ

Στην άχαρη διαδικασία των πέναλτι αποχαιρέτησε το Champions League η ΑΕΚ.  Εχασε απο την Μιντιλαντ με συνολικο σκορ 5-4

Η ομάδα της Λάρνακας μπήκε δυνατα στον αγώνα και προηγήθηκε 1-0 με γκολ του Olatunzi στο 9′ λεπτο,  ομως οι Δανοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 από μια στατική φαση στο 12′ λεπτο με τον Dalsgaard γκολ που δεν άφησε τους Κιτρινοπράσινους να “κτίσουν” στο γρήγορο γκολ.

Ο αγώνας έληξε με 1-1 και οι 2 ομαδες οδηγήθηκαν στην ημιωρη παραταση. Η ΑΕΚ φάνηκε άτυχη αφου ο Αλτμαν λιγο πριν το 120′ λεπτο ο Αλτμαν σημάδεψε το κάθετο δοκάρι, την στιγμη που οι χιλιάδες οπαδοί της ΑΕΚ ετοιμαζοντο να πανηγυρίσουν.

Η παράταση έληξε με 1-1 και οι 2 ομαδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Μια διαδικασια που ηταν μοιραία αλλα και ατυχή για την ΑΕΚ αφου ειχε 2 δοκάρια σε ισάριθμες εκτελέσεις.

Τελικα οι Δανοι πιο εύστοχοι η πιό τυχεροί νίκησαν με 4-3 και προκρίθηκαν στον Γ’ Προκριματικό γύρο του Champions League.

Με τον αποκλεισμό της η ΑΕΚ θα αγωνιστεί στον Γ Προκριματικό γύρο του Europa League, εκει που θα αντιμετωπίσει την Παρτιζάν Βελιγραδίου.