ΗΠΑ και ΟΥΑΛΙΑ έμειναν στο 1-1 και θα παλέψουν για την πρόκριση

Οι ΗΠΑ κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης κόντρα στην Ουαλία, όμως δεν κατάφεραν να “σκοτώσουν” το ματς και ο Γκάρεθ Μπέιλ το πήρε πάνω του, ισοφαρίζοντας (1-1) για τους Ουαλούς με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

Μουντιάλ 2022: Η κλάση και η προσωπικότητα του Γκάρεθ Μπέιλ χάρισαν στην Ουαλία τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) κόντρα στις ΗΠΑ, που δεν κατάφεραν να κερδίσουν… δικό τους παιχνίδι.

Οι Αμερικανοί έμοιαζαν να είναι πολύ καλύτερη ομάδα στο μεγαλύτερο κομμάτι του ματς και προηγήθηκαν δίκαια με ένα εξαιρετικό γκολ του Γουεά στο 36′ λεπτό.

Στο Β’ ημίχρονο οι Ουαλοί βελτιώθηκαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τη “σφραγίδα” του Γκάρεθ Μπέιλ. Ο σούπερ σταρ της Ουαλίας κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος στο 82′ λεπτό  πετυχαίνοντας το ιστορικό πρώτο γκολ της πατρίδας του σε Μουντιάλ μετά το 1958!