Με δύο ισοπαλίες η ΟΜΟΝΟΙΑ στα ημιτελικά, λόγω του εκτός εδρας γκολ που πετυχε στο Τσίρειο

Πράσινο βάφτηκε τελικά το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Οι «πράσινοι» έμειναν στο ισόπαλο, 0-0 με την ΑΕΛ στο ΓΣΠ και με το 1-1 του πρώτου αγώνα στη Λεμεσό πήραν την πρόκριση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά, είχαν ένταση και πάθος, ακολούθησαν όμως σε μεγάλο βαθμό το πλάνο των προπονητών τους, κλείνοντας τις γραμμές στην άμυνα. Η Ομόνοια στα τελευταία στάδια του πρώτου 45λέπτου έβαλε πίεση, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ομόνοια συνέχισε από εκεί που έμεινε το πρώτο μισό, δημιουργώντας πάρα πολλούς κινδύνους για την εστία της ΑΕΛ. Παρ’ όλα αυτά, και πάλι δεν κατάφερε να βρει στόχο. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν, κέρδισαν μέτρα και δημιούργησαν με τη σειρά τους πολύ μεγάλες ευκαιρίες, χωρίς όμως ούτε αυτοί να βρίσκουν το γκολ.

Η Ομόνοια την Τρίτη (19/04 – 11:00) θα μπει στην κληρωτίδα των ημιτελικών της διοργάνωσης, με την Ανόρθωση, την ΑΕΚ και τον Εθνικό να είναι οι πιθανοί αντίπαλοι της.