Ο ΑΚΡΙΤΑΣ ‘’φρέναρε’’ στην ‘’Αρένα’’ την ΑΕΚ που έσωσε τον βαθμό στο φινάλε

Ανέλπιστη ισοπαλία από την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος ΑΕΚ με την ουραγό της βαθμολογίας ομάδα του ΑΚΡΙΤΑ Χλώρακας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-1 στο 21’ λεπτό με τον Τόρες, παγώνοντας την ‘’ΑΕΚ Αρένα’’.

Μάλιστα η ομάδα της Λάρνακας θα μπορούσε να υποστεί και δεύτερο έμφραγμα όμως το  δεύτερο γκολ του ΑΚΡΙΤΑ που πέτυχε ο Τόρες στο 66’ λεπτό ακυρώθηκε με παρέμβαση του VAR αφού αποφάνθηκε ότι ήταν οριακά offsite.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η ΑΕΚ θα οδηγείτο σε μία ανέλπιστη ήττα, ήλθε όμως ο Τρισκόφσκι και ως από μηχανής Θεός ισοφάρισε σε 1-1 στο 90’ λεπτό, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Με την ισοπαλία αυτή η ΑΕΚ έφτασε τους 54 βαθμούς και βρίσκεται στο +5 από τη δεύτερη θέση και τον ΑΠΟΕΛ, έχοντας όμως παιχνίδι περισσότερο. Από την άλλη, η ομάδα της Χλώρακας έφτασε τους 12 βαθμούς, όμως παραμένει στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

Την ερχόμενη, 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος , η ΑΕΚ πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει στο νέο γήπεδο Λεμεσού την ΑΕΛ (19/02 – 15:30). Ο ΑΚΡΙΤΑΣ φιλοξενεί στο «Στέλιος Κυριακίδης» τον Απόλλωνα (18/02 – 19:00).

Μεσοβδόμαδα (16/02 – 10:00) η ΑΕΚ θα φιλοξενήσει στην «Αρένα» τη Dnipro στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τα play-off του Conference League.