Τεράστια νίκη της ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ επί της ΑΕΛ και φουλάρει για 6-άδα

Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ νίκησε και την ΑΕΛ με 2-0 και είναι σε απόσταση αναπνοής από την 6-αδα.

Αυτή είναι η 4η συνεχόμενη νίκη για τους ‘’Ερυθρόλευκους’’ που τους κάνει να αισιοδοξούν ότι μπορούν να πλασαριστούν στην 6-άδα.

Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε με 2-0 της ΑΕΛ, μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα  και προηγήθηκε με 1-0 στο 5’ λεπτό με εύστοχο κτύπημα πέναλτι από τον Ντορεγκαράι .

Η ομάδα της Λεμεσού προσπάθησε να αντιδράσει, όμως δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει την κλασσική προϋπόθεση για γκολ.

Οι γηπεδούχοι ήταν αντιθέτως πιο εύστοχοι και πέτυχαν το 2-0 στο 20’ λεπτό με τον Ντάτκοβιτς.

Στο Β’ ημίχρονο η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ διαχειρίστηκε το γερό προβάδισμα της και το τέλος του αγώνα την βρήκε να πανηγυρίζει μια πολύ σημαντική νίκη. Η ομάδα της Αμμοχώστου με το τρίποντο έφτασε στους 34 βαθμούς μόλις στο -1 από την 5η και 6η θέση της βαθμολογίας.

Από την άλλη η ομάδα της Λεμεσού έχασε την ευκαιρία να σκαρφαλώσει στη βαθμολογία και πλέον η απόσταση από την 6-άδα έχει μεγαλώσει αφού παραμένει στην 8η θέση με 28 βαθμούς.

Στην επόμενη (22η) αγωνιστική, η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ φιλοξενείται την Παρασκευή (03/02, 17:30), στο «Στέλιος Κυριακίδης» από την ΠΑΦΟΣ  F.C.  και η ΑΕΛ υποδέχεται την Πέμπτη (02/02, 19:00), στο νέο στάδιο Λεμεσού  τον ΑΚΡΙΤΑ Χλώρακας.