Champions League: Η Arsenal με ήρωα τον Raya που απέκρουσε δύο πέναλτι απέκλεισε την Porto

Ο Ντέιβιντ Ράγια ήταν ο ήρωας καθώς η Άρσεναλ κέρδισε την Πόρτο με 4-2 στα πέναλτι στον δεύτερο αγώνα των 16 του UEFA Champions League στο Emirates. Η Πόρτο κέρδισε τον πρώτο αγώνα χάρη στο γκολ του Γκαλένο πριν από τρεις εβδομάδες. Οι Gunners κέρδισαν τον αγώνα με 1-0 στη νύχτα χάρη στο χτύπημα του Leandro Trossard στο πρώτο ημίχρονο, αφήνοντας τις ομάδες κλειστές στο 1-1 στο συνολικό σκορ. Ο Ντέιβιντ Ράγια απέκρουσε δύο πέναλτι στη διαδικασία.

Ο Ντέιβιντ Ράγια ήταν ο ήρωας, αποκρούοντας δύο πέναλτι στην Πόρτο, καθώς η Άρσεναλ σημείωσε τέσσερα από τα τέσσερα για να προκριθεί στους τελευταίους οκτώ του Champions League για πρώτη φορά μετά από 14 χρόνια – στο τέλος μιας τρομερής ισοπαλίας.
Η Πόρτο ήταν άξιος εχθρός, το γκολ του Λεάντρο Τροσάρ που ισοφάρισε το συνολικό σκορ το μόνο που δέχτηκε σε 210 λεπτά ποδοσφαίρου. Και τι γκολ ήταν αυτό, που υποκινήθηκε υπέροχα από τον Martin Odegaard και τελείωσε θαυμάσια, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι έδειχναν έτοιμοι να φτάσουν στο ημίχρονο ακόμα μπροστά.
Όμως, αν και δεν μπόρεσαν, αμύνθηκαν θαυμάσια και επιτέθηκαν σε αριθμούς, περιορίζοντας την Άρσεναλ σε λίγες ευκαιρίες μετά την ανάπαυλα. Ο Odegaard πήρε τη μπάλα στα δίχτυα με μια υπέροχη επιδέξια σφήνα, αλλά το VAR αποκάλυψε ότι η μπάλα του έσπασε μετά το φάουλ του Kai Havertz στον Pepe.
Η Άρσεναλ δυσκολεύτηκε να συγκεντρώσει δυναμική στη συνέχεια, και η παράταση ήταν μια άθλια υπόθεση, ο Mikel Arteta έστελνε επιθετικούς καθώς οι παίκτες του προσπαθούσαν να αποφύγουν την ήττα. Αλλά όταν ήρθαν τα πέναλτι, ο Όντεγκαρντ, ο Χάβερτς, ο Σάκα και ο Ράις έστειλαν με αυτοπεποίθηση, ενώ ο Ράγια έσωσε από τους Γουέντελ και Γκαλένο.
Έτσι, η Άρσεναλ, ήδη στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ, βρίσκεται στους τελευταίους οκτώ του Champions League – και θα αρχίσει να αναρωτιέται πού μπορεί να τελειώσει αυτή η σεζόν.