Champions League: Διασυρμός του Ajax από τη Napoli με 1-6, όλα τα ψεσινά αποτελέσματα.

Μετά την Bayern Μονάχου, Napoli και Club Brugge έκαναν το 3Χ3 στον 1ο και 2ο όμιλο του Champions League. Στο ντέρμπι του 3ου ομίλου η Inter νίκησε την Barcelona, η Porto νίκησε την Bayer Leverkuzen, ενώ άνετο βράδυ είχε η Liverpool στο «Anfield» απέναντι στη Rangers.

Ajax – Napoli 1-6

Η πρωτοπόρος της Serie A, Napoli, έκανε επίδειξη δύναμης στην «Johan Cruyff Arena» και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Ajax, «απάντησε» με έξι γκολ, υποχρεώνοντας τους Ολλανδούς στην πιο βαριά εντός έδρας ήττα τους στο CL (1-6).

Η κακή παράδοση που έχει απέναντι σε ιταλικές ομάδες στην έδρα του συνεχίστηκε για τον Ajax, που έμεινε χωρίς νίκη για 20ό έτος (τελευταία φορά που είχε χαμογελάσει ήταν το 2002 με το 2-1 επί της Roma) και μετά το βαρύ 1-6, μετρά 6 ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες στα 12 τελευταία ματς επί ολλανδικού εδάφους απέναντι στους Ιταλούς.

Η ομάδα του Luciano Spalletti  από την άλλη επιβεβαίωσε ότι εφέτος δεν αστειεύεται. Με την πρώτη της νίκη απέναντι σε ομάδα από την «χώρα της τουλίπας» έκανε το 3Χ3 στον 1ο όμιλο του Champions League, βάζοντας «φρένο» στους γηπεδούχους που προέρχονταν από το 4Χ4 στα πρόσφατα εντός έδρας ματς που έδωσαν στη διοργάνωση.

Τα γκολ: Kudus Mohammed στο 8′ λεπτο 1-0, Raspadori Giacomo 1-1 στο 18′ λεπτο, Di Lorenzo Giovanni 1-2 στο 33′ λεπτό, Zielinski Piotr 1-3 στο 45′ λεπτό, Raspadori Giacomo 1-4, στο 47′ λεπτό, Kvaratskhelia Khvicha 1-5 στο 63′ λεπτό και Simeone Giovanni 1-6 στο 81′ λεπτό.

Club Brugge – Atletico Madrid 2-0

Οι πρωταθλητές Βελγίου μετά τις επιτυχίες επί των Bayer και Porto επικράτησαν και των Ισπανών με 2-0 και συνεχίζουν με το απόλυτο νικών στο 2ο γκρουπ, όπου και προπορεύονται.

Ίσως το ματς να είχε διαφορετική κατάληξη, πάντως, εάν στο 75΄ λεπτό ο Griezmann ευστοχούσε από το σημείο του πέναλτι που εκτέλεσε. Το βολέ του Γάλλου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και τα πάντα είχαν τελειώσει.

Τα γκολ: Sowah Kamal το 1-0 στο 36′ λεπτο και ο Jutgla Ferran το 2-0 στο 62′ λεπτό.

Inter – Barcelona 1-0

Το γκολ του Calhanoglu Hakan στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, 45’+2′ λεπτό έμελλε να κρίνει το ντέρμπι του 3ου ομίλου.

Liverpool – Rangers 2-0

Με τον Κώστα Τσιμίκα στο αρχικό της σχήμα, η Λίβερπουλ επικράτησε άνετα με 2-0 των Σκωτσέζων στο «Anfield» και με τη δεύτερη σερί νίκη της (είχε προηγηθεί το 2-1 επί του Ajax) έφτασε στους 6 βαθμούς, τρεις πίσω από την πρωτοπόρο Napoli

Τα γκολ: Alexander-arnold Trent το 1-0 στο 7′ λεπτό και Salah Mohamed  το 2-0 με πέναλτι στο 53′ λεπτό.

FC Porto – Bayer Leverkusen 2-0

Σε ματς που οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι (45΄ λεπτό Schick) και που νωρίτερα δε μέτρησε γκολ των γηπεδούχων (χέρι του Taremi), η Porto κατάφερε να φτάσει στο πρώτο εφετινό της «τρίποντο» στη διοργάνωση.

Τα γκολ: Sanusi Zaidu το 1-0 στο 69′ λεπτό και Galeno Wenderson το 2-0 στο 87′ λεπτό.

Eintracht Frankfurt – Tottenham 0-0

Γερμανοί και Άγγλοι στο 0-0 στη Deutsche Bank Park, σε αγώνα του 4ου ομίλου. Οι Λονδρέζοι, πάντως, δικαιούνταν να φύγουν με το «διπλό», καθώς έχασαν πάρα αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν, ιδιαίερα με τον Son.