Europa League: Μεγάλες προκρίσεις εκτός έδρας για Αιντραχτ Φρανκφούρτης, Λειψία και Γουέστ Χαμ και εντός της Ρέιντζερς.

Με την διεξαγωγή των επαναληπτικών στο Europa League, έχουμε το καρέ των ημιτελικών.

Με τον Φίλιπ Κόστιτς να κάνει τρομερή εμφάνιση, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης κατάφερε να επικρατήσει της Μπαρτσελόνα με σκορ 3-2 παίρνοντας την πρόκριση για ημιτελικά του Europa League. Στους «4» Λειψία, η Ρέιντζερς και η Γουέστ Χαμ.

Μπαρτσελόνα-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-3. Σκορ πρωτου αγώνα 1-1

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Europa League, καθώς οι Γερμανοί επιβλήθηκαν της Μπαρτσελόνα με σκορ 3-2 μέσα στο «Καμπ Νου» και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου ματς, πέταξαν εκτός συνέχειας τους Καταλανούς του Τσάβι.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «αετούς» ήταν ο Φιλίπ Κόστιτς που σημείωσε δύο τέρματα και έδωσε μία ασίστ, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του σε μία από τις μεγαλύτερες νίκες στη σύγχρονη ιστορία του συλλόγου στα ευρωπαϊκά κύπελλα.

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για την Άιντραχτ η οποία κέρδισε πέναλτι με τον Λίντστρομ, έπειτα από κράτημα του Έρικ Γκαρσία, μόλις στο 3ο λεπτό. Την ευθύνη ανέλαβε ο Φιλίπ Κόστιτς, ο οποίος δεν λάθεψε και νίκησε τον Τερ Στέγκεν για να κάνει το 1-0. Στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα είχε την μπάλα και πίεζε για την ισοφάριση, αφήνοντας όμως χώρους πίσω, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Γερμανοί, δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις. Στο 36′ ένα κλέψιμο στον χώρο του κέντρου έβγαλε μπροστά τους «αετούς», με τον Ραφαέλ Μπορέ να δοκιμάζει ένα πολύ δυνατό σουτ από μακριά, έπειτα από πάσα του Κόστιτς, κάνοντας το 2-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, καθώς οι Καταλανοί συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο ματς. Κάτι τέτοιο δεν ήρθε, παρά την κατοχή της μπάλας και έτσι η Άιντραχτ βρήκε την ευκαιρία με τον Κόστιτς στο 67ο λεπτό, να σημειώνει το 3-0, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς. Το μόνο που κατάφεραν οι «μπλαουγκράνα» ήταν να μειώσουν στο τελικό 3-2, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τον Σέρχιο Μπουσκέτς αρχικά και στη συνέχεια με πέναλτι του Μέμφις Ντεπάι.

Λιόν-Γουέστ Χαμ 0-2. Σκορ πρωτου αγώνα 1-1

Ακόμα, μεγάλη πρόκριση για τα ημιτελικά του θεσμού πήρε η Γουέστ Χαμ που νίκησε εκτός έδρας τη Λιόν με σκορ 3-0, κι ενώ το η πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων στο Λονδίνο είχε ολοκληρωθεί στην ισοπαλία με σκορ 1-1.

Τα «σφυριά» κατάφεραν να πάρουν ισχυρό προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 2-0. Αρχικά, ο Κρεγκ Ντόουσον στο 38′ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, για να έρθει στο 44ο λεπτό ο Ντέκλαν Ράις να κάνει το 2-0 και να στείλει τις ομάδες στα αποδυτήρια. Το τελικό 3-0 που κλείδωσε και τη θριαμβευτική πρόκριση των Άγγλων σημείωσε ο Τζάροντ Μποόυεν στο 48′.

Ρέιντζερς – Μπράγκα 3-1 στην παράταση για τη Ρέιντζερς. Σκορ πρωτου αγώνα 1-0 για την Μπράγκα

Την πρόκριση στους «4» του Europa League πανηγύρισε και η Ρέιντζερς, επικρατώντας με σκορ 3-1 της Μπράγκα στην παράταση, καταφέρνοντας έτσι να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0 από τον πρώτο αγώνα και να πάρει εκείνη το εισιτήριο.

Το ματς ξεκίνησε με τον Καλύτερο τρόπο για τους Σκωτσέζους, καθώς ο Τζέιμς Ταβερνιέ άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα. Στο 42′ οι Πορτογάλοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης του Τορμένα και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Ταβερνιέ βρήκε ξανά δίχτυα με πέναλτι, δύο λεπτά αργότερα κάνοντας το 2-0.

Παρά το μειoνέκτημα, η Μπράγκα κατάφερε να βρει τον τρόπο και να μειώσει σε 2-1, χάρη σε γκολ του Νταβίντ Κάρμο στο 83′ και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Στο έξτρα ημίωρο, ο Κεμάρ Ρουφ στο 101′ έδωσε τη λύση για τη Ρέιντζερς, κάνοντας το 3-1 και δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

Αταλάντα – Λειψία 0-2. Σκορ πρώτου αγώνα 1-1

Η Λειψία έφυγε με το διπλό από το Μπέργκαμο, νικώντας την Αταλάντα με 2-0 χάρη σε δύο γκολ του Ενκουνκού στο 18′ και 87′ και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά